web analytics

Nájdite si nové hobby: Starajte sa o svoje telo

Súčasný životný štýl je nastavený na maximálnu výkonnosť. Všetci musia byť mladí, zdatní, nepripúšťať si žiadne problémy, alebo ich zvládať s úplnou ľahkosťou. Lenže takýto spôsob života vedie ku skaze. Človek je potom neustále v strese, preťažený, unavený. Prípadný kolaps na seba pri dlhodobejšom zaťažení nenechá dlho čakať.

Nedostatok odpočinku pôsobí zdravotné problémy

Veľmi dôležité je naučiť sa právne relaxovať a regenerovať svoje telesné a duševné schopnosti. Možno, že sa teraz cítite výborne, máte pocit, že zvládnete všetko, na čo siahnete. Lenže to je veľký omyl. Čoskoro sa vyčerpáte. Pokiaľ ale dáte svojmu telu vždy dostatočný čas na oddych, nemusíte sa obávať zdravotných problémov.

Duševnú prácu kompenzujte manuálnym odpočinkom

Ako vhodne odpočívať? Ak sa zaoberáte duševnou prácou, je ideálne ju kompenzovať vo voľnom čase nejakou manuálnou aktivitou, športom, kutilstvom, záhradníčením, varením. Výborne si tým vyčistíte hlavu. Naopak ak je vaša práca manuálna, je vhodné relaxovať zase duševnou činnosťou, trebárs čítaním. Platí, že by ste si minimálne raz týždenne mali ponechať jedno popoludnie a cez víkend jeden deň na svoje koníčky. Venovať sa činnosti, ktorú máte radi, s rodinou, s priateľmi alebo sami, podľa toho čo vám najviac vyhovuje.

fitnes

Odpočinok pre svaly 96 hodín

V prípade že aktívne športujete, tiež musíte dať svalom dostatočný odpočinok. Aj keď odborníci uvádzajú, že telo je už po 48 hodinách pripravené na ďalšiu záťaž, úplná regenerácia je oveľa dlhší proces. Práve preto je dôležité zostaviť pre športovcov správny tréningový režim, aby sa nenamáhali iba určité partie svalov, ale plynule sa striedali a každá z nich mala dosť priestoru na zotavenie. Plná záťaž svalov určitej partie sa má opakovať vždy až po 96 hodinách. Regeneráciu potrebuje aj tráviaci systém, preto majú svoj zmysel odľahčené zeleninové či ovocné dni.

Súvisiace:  Keď je naše telo zároveň naším koníčkom

Ako zvýšiť imunitu a byť stále zdravý?

Časté prechladnutie, záchvaty kašľa a nádcha. Tiež vás trápia bacily, a to nielen v čase chrípkových epidémií? Možno ide o signál, že s vašou imunitou nie je všetko v poriadku. Aby ste boli zdraví a mohli pravidelne cvičiť a nezdolali vás žiadne choroby, nezostáva, než sa na tento problém zamerať. Ako?

Obliekajte sa vzhľadom na počasie

O imunitu je predovšetkým treba starať dlhodobo a nič neponechať náhode. Chodievajte vždy oblečení primerane vonkajšiemu počasie. Nikdy sa nesnažte zbytočne prekurovať miestnosti, ktoré obývate. Spite skôr v chladnejšom prostredí. Obmedzte skoky z príliš teplého prostredia do chladného a naopak. Pobyty v klimatizovaných prostrediach nie sú príliš dobré, pretože rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou sú vysoké.

Minimum stresu, pravidelná strava a vitamíny

Snažte sa obmedziť stres, dbajte na to, aby ste sa pravidelne stravovali, vždy najneskôr po troch hodinách. Jedzte častejšie menšie porcie. Dbajte na to, aby ste telu dodávali dostatok vitamínov a minerálov, a to ideálne prirodzenou pestrou stravou. Najlepšie je zaraďovať do jedálnička predovšetkým veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom vitamínov, ktoré si telo samo nevie vyrobiť. Je to oveľa lepšie ako sa dopovať umelými vitamínovými preparátmi, aj keď sú situácie, kedy vám nič iné nezostáva. Telo si samo vezme dôležité látky zo stravy.

Pohyb na čerstvom vzduchu a otužovanie

Nezabúdajte na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, chodievajte na prechádzky, zvyšujte tak svoju telesnú odolnosť. Výborné je venovať sa aspoň raz týždenne nejakému vonkajšiemu športu. Otužujte so studenou vodou. Kúpeľ alebo sprchy v chladnej vode ale má zmysel predovšetkým vtedy, keď ju budete robiť pravidelne. Ak otužovanie prerušíte, musíte začať znovu od začiatku. Pozor ale na to, studená sprcha by nemala byť dlhšia ako dve minúty.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.