web analytics

Upracte v záhrade po jarnom reze stromov

Jar je obdobím, kedy záhradu pripravujeme na nový produktívny rok. V tomto období striháme vinič a režeme konáre stromov tak, aby sme presvetlili korunu a odstránili staré vetvy. Všetko pre zachovanie vysokej úrody. Keď máme všetko hotové, ostáva ešte jedna úloha: upratať všetky zrezané konáre. Je niekoľko možností ako, ktorá je najlepšia?


Niektorí majitelia záhrad stále aplikujú starý, no najmenej efektívny spôsob. Odrezané konáre dajú na jednu kopu a spália ich. Spolu s nimi aj všetky živiny, ktoré do seba stromy absorbovali zo zeme pomocou koreňov. Pritom zvyšky stromov môžu byť pre nás cennou surovinou a tiež hnojivom pre živé rastliny, pravda ak ich správne spracujeme.

Nahádzať vetvy na kompost by nám nepomohlo, doba rozkladu drevnej hmoty z konárov býva aj niekoľko rokov, v závislosti od hrúbky a tvrdosti dreva. Celé konáre sa používajú iba pri zakladaní vyvýšených záhonov, kde je doba rozkladu päť a viac rokov priam žiadúca.

Ak chceme čas rozkladu dreva na substrát urýchliť, potrebujeme narezať konáre a vetvičky na malé kúsky. Nožničkami by sa asi nikomu nechcelo spracovávať haluzinu po reze stromov niekoľko dní. Ale za krátky čas to dokážu elektrické drviče odpadu alebo štiepkovače so spaľovacím motorom, ak nemáme na mieste kde haluze spracovávame, elektrický prúd. Pomocou rotujúceho disku (pre väčší obsah zelenej hmoty v odpade) alebo valcového noža (drviče pre hrubšie konáre) narežú výhonky viniča, vetvy zo stromov aj suché stonky ostatných rastlín na malé kúsky.

štiepkovač

Drevnú štiepku, ako tento materiál voláme, potom využijeme ako materiál na spevnenie mokrých častí záhrady po daždi, lebo okrem toho, že pohnojí zem a po čase sa rozpadne, na rozdiel do štrku, dokáže veľa vody aj nasať a potom vypariť do vzduchu. Štiepkou z dreva môžeme mulčovať záhony, na ktorých potom nerastie burina a menej ich treba polievať, lebo štiepka zabraňuje vyparovaniu vody z pôdy. No a samozrejme drevnú štiepku môžeme použiť ako materiál do kompostu, kde sa po krátkom čase premení na substrát.

Takouto recykláciou materiálu z vlastnej záhrady dokážeme zvýšiť úrodu a znížiť náklady na odvoz odpadu a nákup substrátov a hnojív.
 


 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.