web analytics
Najvyšší čas siať balkónové paradajky

Najvyšší čas siať balkónové paradajky

Minulý rok boli veľkým hitom panelákov balkónové paradajky. Bez veľkých nárokov umožňovali mnohým ľuďom dopestovať si skutočne čerstvú a svoju vlastnú zeleninu a veľa ľudí bolo prekvapených, ako skutočne chutí paradajka, ktorá dozrela na slnku a nie kdesi v kamióne cestou z ďalekých krajín. Ak sa chcete toho roku pridať, je najvyšší čas!

Pre pestovanie paradajok na balkóne vám stačí obyčajný truhlík, do 60 cm dlhého sa vám zmestia celkom štyri korene. Z jedného truhlíka nedopestujete metráky rajčín, no zato ich môžete mať vždy čerstvé a vždy po ruke, trebárs na raňajky ku chlebu s maslom. A keď píšem s maslom, myslím s maslom, nie s margarínom. Pokiaľ sa vám na balkón ku kvetom a balkónovým jahodám zmestí truhlíkov s paradajkami viac, o to viacej môžete ušetriť na nákupoch v supermarketoch, kde tie paradajky sú aj tak bez chuti.

Pre pestovanie paradajok je práve teraz v druhej polovici januára, prípadne do prvej polovice februára, ten správny čas pre výsev semiačok. V záhradkárskych potrebách alebo občas aj v supermarketoch, sa dajú kúpiť semiačka, osvedčená je odroda Vilma. Ak nemáte špeciálne nádobky na výsev semiačok môžete použiť aj čisté preložky na vajíčka, predávajú sa v nich po 30 kusov. Substrát pre výsev a množenie sa dá tiež bežne kúpiť. Ešte ho môžete vylepšiť trochou perlitu, prípadne Aquaholderom pre zadržanie vody.

S balkónovými paradajkami získate trochu potravinovej nezávislosti a ich pestovanie bude viac zábavou, ako prácou. A pritom môžete sledovať nie len rast rastliniek, ale aj tvorbu plodov a ich dozrievanie. A odmenou za to všetko vám budú vitamíny, ktoré voňajú a chutia. Tak neváhajte. Máte najvyšší čas.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.