web analytics

Prečo sa vlastne oslavujú sviatky čarodejníc?

Na kopci za dedinou horí oheň. Plamene šľahajú do dvojmetrovej výšky. V úctivej vzdialenosti okolo nich stojí dav ľudí. Žiar im nedovoľuje pristúpiť bližšie. Čo chvíľa vzduchom preletí stará metla, ktorú pohltia plamene. Už dávno sa zotmelo. Je vlahá noc, kedy zlé sily začínajú mať nad ľuďmi väčšiu moc, než po iné noci v roku … Áno, presne tak vyzerá dávna tradícia pálenia čarodejníc, ktorú dobre poznáme aj u nás. Aj teraz v 21. storočí má svoje čaro. Ľudia si ňou pripomínajú pradávne rituály. Sú oveľa staršie, než si väčšina z nás myslí.

Jaskyne otvárajú svoje poklady

Mnoho ľudí vôbec netuší, ako dlhú tradíciu má pálenie čarodejníc. Počiatky tohto sviatku siahajú dávno do predkresťanských čias. Už v pohanských dobách sa s nocou z 30. apríla na 1. mája spájalo veľa zvykov a tajomných kúziel. Oslavovala sa plodnosť. Hovorilo sa napríklad, že popol z ohňa zapalovaného večer pred touto nocou mal tú obrovskú moc zvýšiť úrodu v prebiehajúcom roku. Skákanie cez ohníček, ktoré sa často v osadách a dedinách robievalo, sa stalo oslavou už prebiehajúcej jari. Predovšetkým ženám mal preskok cez horiaci ohník zaistiť krásu a plodnosť. Cez filipojakubskú noc sa tiež otvárajú jaskyne, ktoré ľuďom vydávajú svoje poklady. Máte vo svojom okolí nejakú jaskyňu, o ktorej sa traduje, že skrýva poklad? Potom sa nachystajte a skúste vyraziť… Povery radia vziať si so sebou napríklad svätenú kriedu, aby ste boli chránení pred zlými čarodejnými silami.

Metla symbolizuje čarodejnicu

Samotné pálenie ohňov, teda čarodejníc, sa však spája hlavne s dobou aktívneho pôsobenia inkvizície. Na ženy, ktoré preukazovali nejaké nezvyklé schopnosti alebo názory, poriadali ľudia takmer hony. Tie väčšinou končili odsúdením na trest smrti a upálením. Veľa ľudí napríklad naivne verilo, že práve v noci posledného aprílového dňa sa čarodejnice zlietavajú na svoj sviatok sabat. Preventívne preto proti nim začali zapaľovať ohne na svoju ochranu. Vatra sa vždy zapaľovala na vyvýšenom mieste, zvyčajne na kopci nad dedinou. Do ohňa sa vhadzovali metly alebo handroví panáci, ktorí mali symbolizovať čarodejnice.

carodejnica

Ako ochrana sa hodia drny

A ako sa ľudia pred čarodejnicami a ich pôsobením chránili? Okrem už spomínaných ohňov sa napríklad pred vráta domov a chlievov pokladali trsy. Každá čarodejnica potom musela prepočítať všetky steblá na nich. To jej určite muselo trvať až do rána a ráno už nemala žiadnu moc, jej sila pominula s prvým lúčom svitania. Obvyklé bolo kropenie chalupy svätenou vodou, zapichovanie pichľavých prútov na dvore, pred vrátami. O pichľavé vetvy sa čarodejnice mali poraniť. Pre ich zahnanie sa tiež často na návsi strieľalo z pušky alebo práskalo bičom.

Zúčastnite sa osláv starých tradícií

Pekné je, že sa tradícia filipojakubskej noci zachovalo do dnešných dní. Väčšinou aj dnes je jej symbolom oheň. Za mestami a dedinami sa pália čarodejné ohne, ku ktorým prichádzajú mladí aj starí ľudia, aby si tento slávnostný okamih ako sa patrí užili. Nejde ale len o magický pohľad do ohňa a spoločnú oslavu. Na mnohých miestach sa koná aj zaujímavý kultúrny program, na ktorý sa všetci tešia. Koncertujú hudobné skupiny, hrá sa divadlo, rozpráva sa. Samozrejme, že môže byť program tak trochu odľahčený a s nádychom čarodejna a tajomna. Skúste si nejaký tajomný rituál, premeňte sa na chvíľu v čarodejnicu. Ale pozor, berte to ako hru, žiadne vážne úvahy. Zase je opäť príležitosť k tomu na chvíľu zabudnúť na všedné starosti a trochu sa rozptýliť, a to je vždy potrebné v dnešnom svete plnom stresu. Preto si zistite, kde sa vo vašej dedine alebo meste bude tohtoročný oheň sláviť a horieť. Zúčastnite sa, nech prídete na iné myšlienky. Pripomeňte si pradávne tradície, pre ktoré už dnes poznáte vysvetlenie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.