web analytics

Pred chladom chráňte batérie náradia

Keď máte nevykurovanú dielňu, zrejme do nej počas zimy nechodíte. Alebo len v súrnych prípadoch, keď ju najprv dobre vykúrite. Ale okrem osobného pohodlia by ste nemali zabúdať aj na technologické problémy, ktoré môže spôsobiť zimné obdobie. Napríklad akumulátorovému náradiu.

Bezkáblové náradie je veľmi pohodlné na používanie. Pri práci s vŕtačkou alebo brúskou v stiesnenom mieste nám nezavadia nijaký kábel. Pritom súčasné druhy akumulátorov dokážu poskytnúť solídnu výdrž na jedno nabitie a akunáradie má veľký výkon. To všetko ale platí len za bežných jarných či letných teplôt. Optimálny výkon môžete od akumulátorov očakávať pri teplote okolia cca 20°C. Tak ako prehrievanie znižuje ich životnosť, ublížiť im môžu aj nízke teploty.

Už pri teplotách vzduchu nad nulou môžete badať znížený výkon náradia, poháňaného akumulátormi a najmä kratšiu dobu práce na jedno nabitie. Nízke teploty znižujú efektívny výkon každej nabíjacej batérie a zvlášť badateľné to je, keď teploty klesnú pod bod mrazu. Vtedy je aj nebezpečné nabíjať lítiové batérie, pretože ich napätie je limitované aj teplotou. Ak už musíte s náradím na baterky pracovať v mraze, nabíjate ich v temperovanej miestnosti. Akumulátory sa počas práce mierne zahrievajú, takže bezprostredne potom ich poškodenie pri nabíjaní v chladnom prostredí nehrozí.

Akumulátory na zimu radšej uskladnite v byte

Akumulátorom hrozí zníženie trvanlivosti pri dlhodobom skladovaní pri mínusových teplotách. Niektoré zdroje udávajú pokles kapacity až o 40%, týka sa to prevážne akumulátorov typu LiPol alebo LiIon. Tie neznášajú dlhodobé skladovanie v úplne nabitom stave. Oveľa lepšie pre ich životnosť je uskladnenie pri polonabitom stave. NiMH akumulátory naopak odkladajte vždy nabité.

Keď počas zimy neplánujete dielňu temperovať, nabíjacie batérie do náradia uskladnite radšej v dome či byte, kde sa kúri. Týka sa to nie len vŕtačiek a iného ručného náradia, ale aj akumulátorových kosačiek či akumulátorov pre štartovanie motorových kosačiek. Hoci takmer ku každému náradiu sa dajú náhradné akumulátory dokúpiť, ich správnym uskladnením dokážete predĺžiť ich životnosť a sebe ušetriť peniaze.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.