web analytics

Prilba na bicykel – základná výbava, ktorá zachraňuje životy

Prilba a bicykel sú dve neodlúčiteľné veci, o ktorých význame sa hovorí na každom rohu. Aj tak sa však nájde veľa cyklistov, častokrát aj detí, ktoré prilbu nenosia. Prečo je prilba na bicykel taká dôležitá a ako si ju vybrať?

Úloha cyklistickej prilby je len jedna – ochrániť hlavu cyklistu pri páde alebo náraze. Konštruovaná je tak, aby bola čo najľahšia, čo najmenej zavadzala a obmedzovala pohyb hlavy a pri náraze sa deformovala tak, aby hlava cyklistu zostala v bezpečí. A to aj pri skutočne silných nárazoch. Prečo teda veľa ľudí prilby odmieta nosiť? Pri deťoch, ktorým zákon do 15 rokov ukladá povinnosť nosiť prilby, je to najčastejšie obyčajné rebelovanie, prípadne lenivosť prilbu nasadzovať a dávať dole z hlavy. Podobne je to aj pri dospelých cyklistoch, najmä pri pohybe v meste – prilbu vnímajú mnohí ako zbytočnú príťaž, ktorá pokazí účes a po zosadnutí z bicykla je potrebné ju nosiť so sebou. Mimo mesta je prilba povinná a drvivá väčšina cyklistov ju mimo mesta aj reálne nosí, no keď sa pozriete na mestských cyklistov, prilbu nosí len minimálne percento. Paradoxne, pri jazdení v meste je riziko nehody najvyššie. Stačí, že sa na bicykli vyberiete do 5 minút vzdialeného obchodu bez prilby a narazí do vás auto, čo sa, bohužiaľ, pomerne často stáva. Alebo narazíte na obrubník, prípadne inak spadnete a úplne zbytočný úraz hlavy je na svete. Hlava je to najcennejšie, čo máme, chráňme si ju za každých okolností!

Správna výchova už od detstva

Dôležité je, aby rodičia neustále viedli deti k noseniu prilby. A to aj v prípade, že na bicykli idú ku kamarátovi o tri ulice ďalej. Detská prilba na bicykel môže mať rôzny štýl, na prilbách pre najmenšie deti nájdeme rôzne zaujímavé vzory, ktoré sa deťom páčia, teda napomáhajú motivovať deti prilbu nosiť. Prilby pre dospelých sa delia na univerzálne prilby a špecializované prilby určené na špecifický druh cyklistiky – cestnú, horskú, downhill, BMX a podobne. Štýl prilby je v zásade na vás, dôležitá je však kvalita a správna veľkosť. Len naozaj kvalitná prilba totiž vašu hlavu skutočne ochráni, lacné plastové prilby za pár eur pri silnejších nárazoch nemajú šancu. Prilba musí dobre priliehať na hlavu a nemať vôľu, v opačnom prípade sa pri náraze posunie a hlavu neochráni. Po kúpe prilby správnej veľkosti si ju tak nezabudnite nastaviť presne na svoju hlavu. A bezpečné bicyklovanie sa môže začať!

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.