web analytics

Drevené palety sú dobrý materiál

Pri stavbe záhradných prístreškov, nábytku alebo pomôcok sa okrem nového dreva dajú s úspechom použiť staršie alebo aj nové drevené palety. Získať ich môžeme ako odpad z rôznych predajní, kde na jednorazových paletách dostávajú tovar alebo aj od výkupcov tohto materiálu. Nie len, že ušetríme pri stavbe, ale tiež získame štýlové vybavenie svojej záhrady.

Internet je plný nápadov a inšpirácií na záhradné sedenia, stoličky či samotné kreslá, pre ktoré sú základným materiálom drevené palety. Použiť ale starú, ošarpanú a hnedú paletu s odlomenými doskami nie je najlepší spôsob, ako si svojpomocne vyrobiť nábytok. Na ten je lepšie získať paletu novú alebo ju radšej rovno kúpiť. Staré a poškodené palety z dreva sa hodia na výrobu záhradného kompostéra.

Ani pri výrobkoch z paliet nesmieme zabúdať, že sú stále vyrobené z dreva. A drevo je potrebné chrániť proti poveternostným vplyvom a pred škodcami. Hoci môže byť výroba rôznych sedení a stolčekov naším hobby, predsa nechceme každé dva či tri roky vyrábať nové. Lepšie je použiť vhodné ochranné oleje na drevo alebo lazúry a natrieť svoje výrobky a predtým použiť prípravky proti plesniam či drevokaznému hmyzu, aby nám naše výrobky dlho slúžili.

Paletový nábytok

Ale nie len v záhradách nachádzajú uplatnenie výrobky z paliet. Veľmi obľúbený je nábytok do bytov z drevených paliet najmä u mladých a nekonvenčných ľudí. Samozrejme že na takéto použitie sú najvhodnejšie nové drevené palety. Aj tie je potrebné pred definitívnym zostavením dielcov, ktoré boli predtým rozrezané na vhodné kusy, dobre obrúsiť a natrieť lazúrou alebo lakom. Vhodné sú akrylové laky, riediteľné vodou. Nesmrdia a u opracovaného dreva nehrozí, že si pri pohodlnom sedení zadrieme tresku do prsta.

Ak máte tvorivého ducha a radi pracujete s drevom, pomocou drevených paliet si dokážete zlepšiť svoje bývanie aj pobyt v záhrade.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.