web analytics

Pripravte svoju terasu a záhradný nábytok na jar

Keď sa blíži jar a príjemné slnečé počasie, nastáva čas vytiahnuť záhradný nábytok a opäť začať využívať terasu, balkón alebo záhradu. Akú starostlivosť potrebuje záhradný nábytok, aby bol pripravený na sezónu?

Správne zazimovanie vám ušetrí veľa práce

Ak ste záhradný nábytok správne zazimovali, na jar s ním budete mať minimum práce. Pred zazimovaním by mal byť nábytok dôkladne vyčistený a prikrytý priedušnou plachtou v pivnici, v garáži či v zimnej záhrade. Len tak vám váš záhradný nábytok ponúkne maximálnu životnosť, či už si ho zaobstaráte od spoločnosti VidaXL alebo inde.

Liatinový nábytok môže pokojne zostať aj vonku, ale drevo, ratan či plast sú na teplotné výkyvy a vlhkosť predsa len o niečo citlivejšie. Pokiaľ nábytok necháte vonku, treba na jar skontrolovať, či sa neobjavila hrdza, alebo v prípade dreva pleseň a huby. V suchom a vetranom priestore takéto problémy nehrozia.

Záhradný nábytok skontrolujte a umyte

Nábytok rozložte na záhrade alebo na terase a očistite ho. Aj keď je zakrytý, môže sa na ňom usadiť prach a nečistoty. Stačí ho vystriekať hadicou alebo poutierať vlhkou handričkou – na drevený nábytok vždy používajte len handričku.

Nezabudnite očistiť všetky pavučiny a nečistoty aj zo spodnej časti nábytku.

Následne skontrolujte, či nenájdete hrdzavé skrutky, poškriabané alebo poškodené drevo a podobne. Všetky tieto nedokonalosti, ak sa objavia, je potrebné ošetriť.

Hrdzavé spoje vymeňte, alebo ich ošetrite odhrdzovačom a náterom. Škrabance alebo odreniny na dreve prebrúste a nalakujte alebo naolejujte. Plesne na dreve sa zbavíte za pomoci špeciálnych prípravkov. Spoznáte ich podľa toho, že vyzerajú ako čierne fľaky.

Z akého materiálu je najkvalitnejší záhradný nábytok?

Kvalitný záhradný nábytok je trvácny a v ideálnom prípade by mal byť aj nenáročný na starostlivosť. Ale z akého materiálu by mal byť záhradný stôl, kreslá a stoličky?

Záhradný nábytok sa vyrába z kovu, dreva, umelého a prírodného ratanu aj plastu. Materiál zohráva dôležitú úlohu z pohľadu dizajnu aj vlastností nábytku. Mimoriadne obľúbený je drevený nábytok, ktorý sa do záhrady ako prírodný materiál naozaj hodí. Drevo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby si udržalo svoju krásu aj dlhú životnosť. Lakovanie či olejovanie si nevyžaduje záhradný nábytok z exotického dreva ako teak, akácia alebo eukalyptus.

Ak uprednostňujete syntetické materiály, dobrou voľbou môže byť umelý ratan. Ten má vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a je takmer bezúdržbový. Prírodný ratan je krehkejší a citlivejší na vplyvy počasia, takže je vhodnejší na krytú terasu alebo do zimnej záhrady. Umelý ratan môže byť aj pod holým nebom.

Ďalšou možnosťou je oceľový a hliníkový nábytok do záhrady. Výhodou hliníka je pevnosť, ľahkosť a fakt, že nehrdzavie. Tento nábytok môže byť vonku aj celoročne, a tak ho nie je potrebné zazimovať. Treba sa však zmieriť s vyššou cenou. Oceľ sa používa najmä ako konštrukcia, napríklad v kombinácii s ratanovým výpletom. Ide o trvácny kov, ktorý však treba ošetrovať proti hrdzi.

Plastový nábytok je vyhľadávaný najmä vďaka svojej dostupnej cene, zvykne sa kombinovať s oceľou podobne ako ratan. Aj keď je dostupný v najrôznejších farbách a dizajnoch, jeho životnosť nie je najdlhšia a priame slnko, letné horúčavy, alebo naopak mrazy, jeho životnosť len skracujú.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.