web analytics
Koncentrácia za volantom do poslednej chvíle

Koncentrácia za volantom do poslednej chvíle

Všimli ste si, že veľa dopravných nehôd, ak pominieme spôsobené pod vplyvom alkoholu, sa stávajú po dlhých a náročných cestách doslova kúsok pred domovom? Človek je už takmer doma, náročná cesta je za ním a zrazu… všetko je inak. Prečo je to tak?

Vodiči automobilov sú rôzni. Jedni jazdia často a dlhé vzdialenosti, iní každodenne do práce a späť pár kilometrov a ďalší zase sem tam vyjdú k príbuzným doslova párkrát do roka. Každý vodič má iné skúsenosti, inú prax. A každý má sklon k nehodám iným spôsobom.

Pravidelní šoféri, jazdiaci služobne denno denne, majú tendenciu jazdiť aj unavení, s cieľom plniť všetky pracovné úlohy a termíny. Nahromadená únava, zaháňaná často kávou či nebodaj energetickými nápojmi, môže viesť k nehodám z nepozornosti. Títo vodiči poznajú všetky dopravné predpisy, ale skôr môžu mať tendenciu k ich porušovaniu v záujme šetrenia (svojho) času. Neuvedomujú si, že predpisy majú vytvárať predvídateľné prostredie pre všetkých šoférov, preto nikto neočakáva v neprehľadnej zákrute ponáhľajúceho sa obchodníka či manažéra, ktorý predbieha pomalšie idúce auto.

Sviatoční šoféri naopak nemusia poznať všetky dopravné predpisy, najmä nie tie novšie, ale majú tendenciu jazdiť opatrne, možno až príliš podľa kritérií ostatných vodičov. Celú cestu do neznámych miest sú ako na ihlách, v maximálnej koncentrácii. Pri návrate domov, v známych končinách, môže táto pozornosť povoliť, veď už na okolí všetko dôverne poznajú. A práve strata pozornosti môže viesť ku kolíziám alebo nehode.

Preto by ste pri každej ceste mali byť pozorní do poslednej chvíle, až do úplného zaparkovania vozidla. Ešte aj otvorenie dverí na zaparkovanom vozidle môže byť nebezpečné, ak nimi zraníte chodca alebo prechádzajúceho cyklistu.

Ak pociťujete za volantom únavu či nebodaj vás ťahá do spánku, neriskujte. Ak nepomáha zhlboka dýchať či napiť sa vody, zastavte a oddýchnite si, hoci aj pár kilometrov pred cieľom vašej cesty. Prejdite sa na čerstvom vzduchu, vystúpte z auta a môžete si chvíľu aj zacvičiť. Stratíte možno desať minút, ale prídete do cieľa vašej cesty v poriadku a bez nehody.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.