web analytics
Štyri kolesá vezú vaše telo, dve kolesá vašu myseľ

Štyri kolesá vezú vaše telo, dve kolesá vašu myseľ

Väčšinou to bývajú malí chlapci, ktorí od detstva trávia čas s otcami v garáži a odmalička si pestujú lásku k motoru s vôňou benzínu. Nemusí to však byť pravidlom, keďže čoraz častejšie sa na cestách stretávame s mladými babami, ktorým motory učarovali a s rovnakým potešením šoférujú štvorkolesové (prípadne dvojkolesové) prenášadlá.

Čo však robiť, ak nás túžba po vlastnom vodičáku prepadne skôr ako dovŕšime 18 rokov? Pokiaľ ide o motorové vozidlá, vodičské oprávnenie sa dá urobiť už v 17-tich rokoch, pričom jazda je povolená len za sprievodu osoby, ktorá vlastní vodičské oprávnenie minimálne 10 rokov. Ak však ide o motocykle, od januára 2013 na Slovensku vznikli nové kategórie vodičských preukazov, kde okrem známeho B-éčka, teda vodičského preukazu na motorové vozidlo do 3,5 tony, existujú aj skupiny motocyklov:

AM, teda malý motocykel do konštrukčnej rýchlosti 45 km/h s možnosťou šoférovania od 15 rokov
A1, teda malý motocykel do 125 ccm a max. 11 kW, s možnosťou šoférovania od 16 rokov
A2, teda stredný motocykel do 35 kW, s možnosťou šoférovania od 18 rokov a
A, teda veľké motocykle bez obmedzenia, s možnosťou šoférovania od 24 rokov.

Výber motocykla

Pri výbere vhodného „stroja“ je dôležité zohľadniť všetky kritériá, počnúc kategóriou, na ktorú máme vodičské oprávnenie, teda, aby motocykel spĺňal kritériá ohraničené vodičským preukazom. Ďalej je potrebné vybrať si správny typ motocykla, teda ak máme radi rýchlejšiu jazdu a nižší posed, je vhodný superšport, ak chceme niečo váhovo ľahšie, vhodnejšie pre mladšieho jazdca alebo slečnu, vyberáme si skôr naháča prípade enduro, a ak máme radi pomalú jazdu, pri ktorej je možné vychutnať si okolie, volíme choppra.

Štyri kolesá vezú vaše telo, dve kolesá vašu myseľ
Štyri kolesá vezú vaše telo, dve kolesá vašu myseľ

Pre úplných začiatočníkov je možné vybrať si aj zo širokej ponuky skútrov, keďže zmena vodičských oprávnení sa dotkla aj tých. Vodičské oprávnenie skupiny B, teda na motorové vozidlo, po novom zahŕňa aj motocykel s automatickou prevodovkou do 125 ccm.

Samozrejme nezabúdame na kvalitné oblečenie, pretože minisukňa a kraťasy na motorky nepatria. Radšej sa „zohriať“ v dlhých nohaviciach a motobunde, ako mať rozbité kolená a modriny cez pol zadku.

Prilbu na hlavu a hor sa na cesty!

 

 

.

1 komentár

  • Jeďte jaru naproti v novém automobilu Škoda | Inzerujzdarma.cz 19. augusta 2013 Odpovedať

    […] motocykl na závody nebo jen pro vaši radost při vyjížďkách po silnicích? Volte motocykly KTM, které […]

    WordPress 3.6 WordPress 3.6
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.