web analytics

Google StreetView – cestovanie prstom po mape

Google StreetView - cestovanie prstom po mape Určite poznáte aj vy tú školskú povedačku – cestovať prstom po mape. Po dnešku má tento výraz nový význam. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Môžete cestovať po našej krajine a pritom ostať v pohodlí svojich papúč. A komu je to málo, môže si „vybehnúť“ do Čiech.

Od konca októbra 2012 spustil Google na Slovensku Street View, teda pohľad na ulice a cesty z pohľadu vodiča auta. Teda skôr autobusu, pretože cesty a ich okolie boli snímané kamerou na držiaku nad osobným autom. Pre zachovanie súkromia boli tváre ľudí a evidenčné čísla automobilov automaticky rozmazané, takže ich nie je možné rozoznať. Tento mechanizmus rozmazáva aj nápisy a reklamy na autách a niekedy aj dopravné značenie alebo turistické informačné tabule 😉

Google StreetView - cestovanie prstom po mape Keď teda na adrese http://mapy.google.sk spustíte Street View, dostanete sa na ulicu v meste či cestu, ako keby ste po nej išli autom. Je jedno, koľko je hodín, na ulici je vždy deň a počasie je také, aké bolo, keď Google cestu filmoval. Na Slovensku je to leto, máj a jún 2012. V Čechách môžete naraziť aj na zimné, miestami až ťažko prejazdné zasnežené úseky ciest a najlepšie na tom je, že niekdy len zabočíte na križovatke a ste z leta skokom v zime 🙂 Alebo naopak.

Do režimu Street View sa dostanete tak, že panáčika vľavo hore nad mierkou mapy presuniete pomocou ľavého tlačítka myši na cestu, ktorá vás zaujíma a pustíte. Zmapované cesty sú vyznačené modrou čiarou a je fakt len málo ulíc a ciest, ktoré autá firmy Google neprešli. Po ceste postupujete kliknutím na bielu šípku dole na ceste alebo na elipsu na ceste vpredu. Pomocou držania ľavého tlačítka myši a ťahaním myši do bokov sa môžete otáčať a pozerať na bok cesty. Niektoré miesta je možné priblížiť, ak sa objaví svetlý obdĺžnik a v ňom lupa. Oddialiť sa môžete klávesou „mínus“ alebo klikaním na mínus v mierke. Ak to preženiete, dostanete sa späť do mapy, do Street View sa vrátite priblížením.

Google StreetView - cestovanie prstom po mape
Táto vec je skvelá, ak sa chcete po nejakom čase pozrieť na miesta, kde ste napríklad trávili dovolenku na bicykli. Alebo ak niekam cestujete, dopredu si to tam obzriete, aby ste neblúdili. Kolegom v práci môžete ukázať pri ceste na pre nich neznáme miesto komplikovanú križovatku či presné miesto, kam sa majú dostať. Niektorí ľudia tvrdia, že celé je to jeden sledovací systém a že môže napomáhať zlodejom. No, každá vec sa dá zneužiť. Ale keďže sa nejedná o on-line systém, ale zábery z jediného dátumu, má to skôr dokumentačný charakter.

Tak prajem príjemné cestovanie prstom, ehm, myšou po mape 🙂

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.