web analytics

Zimné pneumatiky sú u nás povinné

Je mnoho majiteľov áut, ktorí v zime svoje auto odstavia a začnú jazdiť zase až s príchodom jari. Pokiaľ ale patríte k tým, ktorí jazdiť chcú alebo musia aj v zimných mesiacoch, nezabudnite na povinnosť mať na svojom vozidle v období od 15. novembra do 31. marca na obidvoch nápravách svojho auta zimné pneumatiky. Táto povinnosť však neplatí, ak na vozovke nie je súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

Pre členitosť terénu našej krajiny však nie je možné vylúčiť, že u vás doma bude síce zima, ale slnečno a bez snehu a po pár kilometroch vojdete do kopca so zľadovatelou cestou. Pneumatiky určené na letnú premávku sa v takom prostedí správajú veľmi nepredvídavo a ich zmes, dobre fungujúca na asfalte pri teplote cez 20°C sa stáva zrazu tvrdou a nepriľnavou.

Preto odborníci odporúčajú v zimných mesiacoch, aj keď cesty nie sú pokryté snehom, používať zimné pneumatiky a nechať ich na aute aj po uplynutí zákonom stanovenej minimálnej doby, ak teplota vzduchu a vozovky neprevýši aspoň 7°C. V závislosti od poveternostnej situácie tak môžete zimné pneumatiky na svojom aute mať už od polovice októbra do konca apríla, najmä ak sa s autom pohybujete vo vyšších polohách alebo na severe Slovenska.

Zimné pneumatiky sú výrobcom označené na boku plášťa symbolom snehovej vločky alebo písmenkami „MS“ či „M+S“, ktoré znamenajú doslova „špina a sneh“. Ich dezén je prispôsobený tomu. aby sa sneh z drážiek odstredivou silou ľahko dostával von a pritom auto s takýmito pneu dobre držalo stopu, mohlo sa pohybovať do zľadovatelého kopca aj brzdiť v nepriaznivých podmienkach.

zimné pneumatiky

V závislosti od odporúčania výrobcu a predpísaného rozmeru pneumatík (nájdete ich zapísané v technickom preukaze vášho auta) si zvoľte svoju zimnú pneumatiku. Obľúbená medzi motoristami je napríklad aj Continental ContiWinterContact TS 850. V dispozícii je vo všetkých bežných rozmeroch pneu a rôznych rýchlostných indexoch.

Zdroj: e-pneumatiky.sk

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.