web analytics

Dioptrické okuliare pri kosení nestačia

Pri každom stroji do domácej dielne alebo záhrady máte uvedené upozornenie, že je pri jeho používaní potrebné mať ochranné pracovné pomôcky. Ochranné okuliare sú ich súčasťou. Mnoho kutilov a záhradkárov toto upozornenie zanedbáva, často s poukazom na to, že majú na očiach dioptrické okuliare. Tie však nie sú vhodné ani na ochranu zraku pri kosení trávy vyžínačom.

Možno si poviete, že čo sa asi tak môže stať pri kosení trávy strunovým vyžínačom. Tráva je mäkká, nemôže ublížiť. A máte úplnú pravdu. Ale len do chvíle, kedy v tráve „nájdete“ malý kamienok alebo zahodený klinec. V tom momente takýto predmet rýchlosťou, ktorú mu udelí plastová struna roztáčaná motorom do vysokých otáčiek, získa úžasnú rýchlosť, s ktorou aj drobný predmet naberie značnú kinetickú energiu, ktorú odovzdá pri náraze do iného telesa. A to môže byť slušná rana. Hoci na vašich okuliaroch.

robotník s ochranným štítom

Dioptrické okuliare nie sú stavané na takéto prudké nárazy. Hoci pri stretnutí s malým predmetom sa nemusia ich sklá hneď roztrieštiť, drobné naštrbenie skla v zornom poli vám výrazne skomplikuje pohľad pred seba. A iste uznáte, že výmena skla v pekných okuliaroch je oveľa drahšia, ako bežné ochranné okuliare za pár eur.

Starosti vám dokáže narobiť aj obyčajná tráva. V rýchlosti, s ktorou sú kúsky stebiel vymrštené kosačkou do prostredia, sa dokážu dokonale prilepiť na sklo dioptrických okuliarí a pri ich neopatrnom čistení si ich môžete poškodiť.

Pri kosení so silným vyžínačom alebo krovinorezom, kde hrozí okrem úlomkov hrubších stebiel „stretnúť“ vo vzduchu aj časti náletových drevín alebo drobné kamienky, je namieste nosiť na hlave celý ochranný štít. Spoľahlivo ochráni nie len oči, ale aj čelo a tvár pred poraneniami. A pod ochrannými okuliarmi alebo ochranným štítom môžete mať aj svoje dioptrické okuliare, aby ste na celú prácu dobre videli. Sú totiž konštruované tak, aby dobre sedeli na hlave a pritom ponúkali aj dosť miesta pre vaše bežné okuliare.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.