web analytics

Na jeseň do záhrady s teplým oblečením

Dni sa skracujú a v záhradách sa o slovo už hlási jeseň. Spoznáme to nie len na listoch stromov, ktoré strácajú svoju sýto zelenú farbu. Aj zelenina už len dozrieva a nové kvety nenasadzuje, ovocie už je zjedené alebo sa chystáme oberať posledné jablká. A keďže slnka je už menej, menej je aj tepla. Keď ideme do záhrady, musíme sa teplejšie obliecť. Čo si zo šatníka vybrať na jeseň?


Že sa už nedá po záhrade chodiť len v tričku s krátkym rukávom a v sandáloch na boso si musíme uvedomiť skôr, než prechladneme. Bola by škoda nádhernú jeseň v záhrade preležať v posteli s vysokou teplotou. Pritom stačí sa len správne obliecť, primerane počasiu aj práci, ktorú sa chystáme vykonať a z jesenných dní budeme mať iba radosť.

Najväčšie riziko nám hrozí z prechladnutia. Stačí sa spotiť pri trochu intenzívnejšej práci a potom si dať pauzu s mokrým odevom na tele. Alebo sa zohneme, vyhrnieme si košeľu z nohavíc a prievan na kríže nás postihne, ani sa nenazdáme.

Nadmernému poteniu zabráni funkčná bielizeň. Keď si na telo oblečiete funkčné tielko pre lyžiarov alebo cyklistov, odvedie pot z tela do vrchnejšej vrstvy, teda trička alebo skôr košele a nebudete cítiť na krížoch chlad. Proti prechladnutiu najmä pri častom zohýnaní s úspechom pomáhajú traky na pracovných nohaviciach. Tak udržíte chrbát v teple a v suchu, aj keď v záhrade trochu viac zaberiete.

dieta

Ďalšou dôležitou požiadavkou zdravia je mať nohy v suchu a teple. Takže letné sandále a tenisky späť do skrine a vybrať z nich poctivé kožené topánky až po členok, prípadne moderné trekingové topánky, ktoré odvádzajú pot, ale neprepúšťajú vodu dovnútra. Majú kvalitnú vzorovanú podrážku, takže sa vám v nich nebude šmýkať ani na mokrej tráve ani na hline. A keď ich doplníte hrubšími funkčnými ponožkami pre lyžiarov či bežcov, pohodlie a sucho pre vaše nohy bude dokonalé.

Nezabudnite ani na ochranu hlavy. Letnú šiltovku vymeňte za hrubšiu koženú či koženkovú, ochráni vás nie len pred vetrom, ale aj občasným dažďom, o ktorý nie je na jeseň núdza. Keď sa ochladí ešte viac, lyžiarska čiapka až na uši vám poskytne bezpečie a ochranu pred prechladnutím a bolesťami hlavy.

Ani chladná a daždivá jeseň nie je prekážkou trávenia času v záhrade. Či už potrebujete dokončiť prípravu záhrady na zimu alebo sa v nej chcete pohybovať len tak, pre radosť. Správne zvolené oblečenie vás ochráni pred nepriazňou počasia aj pred ochorením z neho.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.