Pôdu v záhrade treba udržiavať a pripravovať pre pestovanie plodín. Najjednoduchšie je rýľovanie, ale táto prevážne jesenná činnosť je veľmi fyzicky namáhavá. Dá sa robiť len na malých plochách. Tam, kde rýle ani viacerých členov rodiny nestačia, ale na malý traktor je plocha malá alebo neprístupná, môžete využiť iných pomocníkov z radu strojov na obrábanie pôdy.
Aby sa dali rastliny do pôdy siať alebo sadiť ako malé priesady, musí byť pôda skyprená. Teda celistvý povrch rozrušený do určitej hĺbky a rozdrobený na malé hrudky až sypkú hmotu. Práve k tomu slúži rýľ alebo na veľkých plochách pluh. Naruší pôdu do hĺbky a prípadne ju prevráti. Po takomto zákroku ale zostávajú veľké hrudy a tie treba rozdrobiť.
Práve pre túto činnosť slúžia stroje zvané rotavátor, prípadne kultivátor. Jedná sa o skupinu plechových tvarových kotúčov so zahnutým okrajmi, ktoré pri rotačnom pohybe drvia hrudy hliny a rozbíjajú ich na menšie kúsky. Pohon strojov je zabezpečovaný spaľovacím motorom alebo elektromotorom, napájaným pomocou predlžovacieho kábla v domového rozvodu 230 V. S výhodou ich využijete v záhrade na jar na upravenie, skultivovanie, pôdy, ktorú ste na jeseň zryľovali alebo poorali.
Výkonný rotavátor však dokáže pripraviť na jarnú výsadbu aj pôdu, ktorá dlhšiu dobu nebola obrábaná, prípadne trávnaté povrchy, ktoré predtým ale treba pokosiť. Výrobcovia to samozrejme neodporúčajú, pretože to kladie zvýšené nároky na stroj, ale keď pracujete s citom, môžete sa pustiť aj do takejto práce vo svojej záhrade.
Keď máte záhradku pri dome, výrazne vám uľahčí prácu v nej elektrický kultivátor, ktorý nestojí veľa peňazí. Tým, že je poháňaný elektrickou energiou, odpadá vám starosť o spaľovací motor, kupovanie sviečok, filtrov, benzínu a oleja. Stačí vám dostatočne dlhý predlžovací kábel, pokiaľ možno s vodotesnými koncovkami, a môžete si výrazne uľahčiť prácu pri údržbe svojej záhradky. Nie len, že s ním zvládnete za kratší čas obrobiť záhony pre zeleninu, ale aj budete po práci menej unavený.
Pridať komentár