web analytics

Ako často kosiť záhradu

Túto otázku si kladú často noví majitelia pozemku, ktorého súčasťou je aj trávnik. Ako často je potrebné trávu kosiť, aby bol trávnik v dobrej kondícii? Skôr než odpovieme, povieme si, čo rozumieme pod pojmom „trávnik“ a čo označujeme pojmom „záhrada“.


Že trávu treba kosiť, na tom sa zhodnú aj mestskí záhradkári v satelitoch aj vidiecki na gazdovstvách. Od apríla do októbra je totiž teplo a často aj vlhko a v takých podmienkach tráva rastie doslova ako z vody. Kto kosí trávu ako krmivo, má v otázke intenzity kosenia jasno, kto trávu neskrmuje, hľadá nejaký optimálny interval.

Pokiaľ trávnik slúži ako pochôdzny alebo ako priestor pre hru detí či oddych dospelých, zrejme budete chcieť trvale udržiavať nízky strih, aby sa po tráve príjemne chodilo. V takom prípade iste oceníte motorovú kosačku s podvozkom, prípadne na menšej ploche v blízkosti domu elektrickú. Výhodou je nie len ľahká obsluha a pekne rovno strihnutý trávnik, ale aj zberný kôš, takže trávu nemusíte hrabať, z koša ju vysypete priamo do kompostéra.

Ak častejšie prší, prípadne neľutujete peniaze za zavlažovanie trávnika, môžete si dovoliť výšku trávy po pokosení 30-35 mm. Kosiť vám stačí jedenkrát týždenne, prípadne raz za päť dní. V suchšom období nastavte výšku trávnika na kosačke radšej na 5 cm a predĺžte interval kosenia. Zabránite tým prílišnému vysušeniu trávnika a tým aj prázdnym miestam, ktoré by ste museli dosievať.

Kvetovú lúku stačí kosiť dva razy

V úplne inej situácii ste, ak máte záhradu na vidieku a nevyužívanú plochu nechávate ako kvetovú lúku. Na jar tráva vyrastie až po kolená a zakvitne pestrými farbami. Prvé kosenie sa riadi prírodnými signalizátormi. Niektorí gazdovia kosia lúku na seno po odkvitnutí agátu, niektorí čakajú, kým začnú kvitnúť v tráve margaréty. Na veľké plochy sa oplatí zaobstarať si traktorík alebo bubnovú kosačku s pojazdom, na menších plochách o rozlohe niekoľkých árov úplne stačí silnejší krovinorez.

Ďalšie kosenie je závislé od množstva vlahy v priebehu leta. V suchšie roky sa klasická lúka kosí koncom septembra/začiatkom októbra, aby na zimu ostal len nízky trávnik. Ak je zrážok viac, zvyčajne druhá kosba začína v júli a tretia ostáva na začiatok jesene.

Ako kosiť trávu v ovocnom sade

Ovocný sad by mohol pripomínať kvitnúcu lúku, keby sme nepotrebovali zabezpečiť prístup k stromom. Kto má jednoliaty sad rovnakých stromov, vykonáva ošetrovanie aj zber úrody v jeden čas. Kto má rôznorodé druhy ovocných stromov, ten musí mať prístup k jednotlivým stromom v rozdielne obdobia. Aby ste sa vyhli náročnému nárazovému koseniu, skúste využiť metódu „náučných chodníkov“. Krovinorezom alebo kosačkou koste trávu v pravidelných intervaloch, ako keby ste kosili trávnik pri dome, tak aby ste sa dostali ku každému stromu.

Trávu v ostrovčekoch medzi cestičkami potom skosíte veľkou kosačkou vtedy, keď budete mať viac času alebo keď budete potrebovať seno. Či už na kŕmne účely, na kompostovanie alebo na mulčovanie. Týmto spôsobom kosenia trávy ušetríte množstvo času aj energie (elektrickej alebo benzínu) a menej opotrebujete aj svoje záhradné vybavenie.

Intenzitu kosenia trávy vždy musíte prispôsobiť podmienkam vo vašej záhrade aj poveternostným podmienkam. A tiež tomu, akú úlohu plní trávnik vo vašej záhrade.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.