web analytics

Vyhrievanie napájačky pre sliepky v zime

Chovať sliepky v zime nie je úplne jednoduché. Kým samotným sliepkam zima, mráz ani sneh nevadí, voda v zime zamrzne a sliepky nemajú čo piť. A pri konzumovaní suchého krmiva, akým je obilie alebo granule, sliepky potrebujú veľa vody. Ako jednoducho zaistiť hydine pitnú vodu počas mrazivých zimných dní a nocí?

Pre úplnosť dodávam, že hoci sliepkam nevadí mráz, vadí im prievan a vlhko. Teda mokro vo výbehu aj v kuríne. Preto by mala byť podstielka vždy suchá, teda bez trusu. Ak nemáte možnosť zaobstarať si suchú slamu, môžete použiť kupované drevené hobliny v zlisovaných balíkoch.

Nie každý má možnosť použiť elektrinu v kuríne a napájať nimi výhrevné dosky pod napájačky. V takom prípade s úspechom využijete voskové náplne do kahancov, ktoré zapálite vložené do bezpečných betónových tvárnic, prikryté keramickou pálenou škridlou. A na takto vyhrievanú podložku už môžete položiť bežnú napájačku pre hydinu. Odporúčam radšej s menším objemom cca 3 litre, aby nezamŕzala voda vo vrchnej časti napájačky.

Bežná náplň s dobou horenia 96 hodín, teda 4 dni, je vhodná do teplôt -4 °C. Ak klesajú mrazy v noci k – 8°C, odporúčam použiť kahance dva. Nezabudnite, že sliepkam treba vodu meniť raz alebo dvakrát denne, lebo sú schopné ju pravidelne znečistiť a to znamená ohrozenie ich zdravia. A v konečnom dôsledku aj nižšiu znášku vajec.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.