web analytics
Výmena batérie v navigácii TomTom 730

Výmena batérie v navigácii TomTom 730

Cestovanie s navigáciou je pohodlné a bezpečné najmä v prípade, že sa pohybujete na miestach, ktoré ešte nepoznáte a všade okolo je silná premávka. Nie je možné zastaviť a pozrieť sa do mapy alebo mapu nemáte k dispozícii. Vtedy príjemný hlas s povelmi na odbočenie a zobrazenie tvaru križovatiek a správneho radenia sa prídu vhod aj skúsenému vodičovi a umožnia mu plne sa venovať samotnej premávke. Čo však, keď našej starej dobrej navigácii skončí životnosť akumulátora? Treba kupovať novú?

Moderné prístroj, medzi ktoré patria aj navigácie, sú vybavené akumulátormi typu LiPol. Ich výhodou je, že netrpia pamäťovým efektom (nabite len po poslednú využitú kapacitu pri nesprávnom spôsobe nabíjania), ich nevýhodou, že ich životnosť je len cca 2 roky a najviac trpia, keď sú odložené na dlhšiu dobu v plne vybitom alebo plne nabitom stave. Ideálne je, keď je nepoužívaná batéria uložená v polonabitom stave (storage režim).

Tak sa môže stať, že aj vo vašej málo používanej navigácii po dvoch rokoch klesne kapacita vstavaného akumulátora tak, že navigácia bez pripojenia k zásuvke zapaľovača nevydrží viac, ako pár minút fungovania. Čo je škoda, lebo s batériou v dobrom stave môžete externú navigáciu do auta používať aj pri výletoch peši alebo na bicykli. Pravda, v batohu ju nesiete vo vypnutom stave a zapnete ju len vtedy, keď a potrebujete zorientovať alebo zistiť vzdialenosť k zamýšľanému alternatívnemu cieľu.

Našťastie je možné na ebay.com kúpiť náhradný akumulátor pre navigáciu za cenu okolo 10 eur a často aj so skrutkovačom potrebného tvaru. Niektorí predajcovia za pár drobných ku skrutkovaču pribalia aj plastové páčidlo na otvorenie puzdra navigácie a odlepenia akumulátora. Pri otváraní puzdra ho môžeme nahradiť menším plochým skrutkovačom, ale na odlepenie akumulátora ho nepoužívajme, mohli by sme preraziť jemný obal batérie a to môže byť nebezpečné! S úspechom je možné použiť starú kreditnú alebo bankovú kartu.

Akumulátor je v navigácii upevnený obojstrannou samolepiacou páskou a tá je jediná, čo nie je pribalená ku kúpenému novému akumulátoru. Pre akumulátor kapacity 1300 mAh môžete použiť aj penovú obojstranku, miesta je tam dosť.

Ako správne postupovať pri výmene akumulátora v navigácii TomTom 730, ukazuje nasledovné video. S ním je otvorenie navigácie veľmi jednoduché a celá operácia vám nebude trvať viac, ako desať minút. Samotná baterka je pripojená pomocou konektora, takže nepotrebujete nič pájkovať a okrem skrutkovača a páčidla nepotrebujete žiadne náradie.

Nový akumulátor vás bude stáť od 10 do 15 eur a bude slúžiť v navigácii asi dva roky, čo je rozhodne lacnejšie, ako kupovať novú navigáciu. Jediným problémom môžu byť staršie mapy v staršej navigácii, pokiaľ ste si nezaplatili aktualizáciu máp, čo je v prípade firmy TomTom záležitosť asi 70 eur za mapy na 18 mesiacov.

.

2 komentáre

 • Cyklodovolenka 2014 I. – Aj cesta môže byť cieľ | cykloturistika.net 2. septembra 2014 Odpovedať

  […] zásuvky, to mohlo skončiť len pravidelným prepínaním jednotlivých zariadení. Našťastie v navigácii TomTom som nedávno menil akumulátor, takže tá vydrží teraz bez napájania fungovať takmer dve hodiny. Horšie je na tom už […]

  WordPress 3.9.2 WordPress 3.9.2
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.9.2
 • Karlovice 14. decembra 2014 – 3D jazdenie v komornej atmosfére | Model web 25. decembra 2014 Odpovedať

  […] aj šesťdesiatka bola veľa. A cestári samozrejme nič, ani náznak soli alebo piesku. Smutne som pozeral na navigáciu, ako sa postupne posúva čas dojazdu do Karlovíc. Zato som vstal zavčasu, aby som stihol ešte […]

  WordPress 4.1 WordPress 4.1
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.