web analytics

FIO banka zdražuje

FIO banka zdražuje Takmer každá banka má vysoké poplatky za čokoľvek. Na trhu pôsobili dve svetlé výnimky. mBank a FIO. Prvá zmenila podmienky pre bezplatný výber z bankomatov asi pred dvomi rokmi a teraz zdražela aj česko-slovenská banka FIO banka.

FIO banka je špecifická tým, že umožňuje klientom viesť účet zvlášť pre Českú republiku a zvlášť pre Slovenskú republiku. Účty majú rovnaké číslo, líšia sa len národným rozlišovacím štvorčíslím (za lomítkom). Prakticky sa ale jedná o jediný bankový účet a obsluhujete ho jedným internetbankingom. Ak si účet založíte v Čechách, je vedený v českých korunách, ak si ho založíte v slovenskej pobočke, je vedený v eurách.

Vedenie účtu je zdarma, rovnako ako príjem na účet aj platby z účtu. Veľmi výhodné, ak potrebujete zo Slovenska uhrádzať nejaké platby českým partnerom v českých bankách alebo naopak. Prakticky realizujete vnútroštátny bankový prevod. A nemusíte platiť ako v iných bankách.

Doteraz FIO banka využívala bankové debetné karty ČSOB banky. Maestro FIO chip (ČSOB) bola vydávaná zdarma, za ostatné sa platilo od 25 Kč mesačne (MasterCard Standard chip, VISA Classic chip) do 3.000 Kč mesačne (MasterCard Gold, VISA Gold). Výhodný bol výber hotovosti kartou z bankomatu. Z bankomatu FIO prvých desať výberov zdarma, potom 6 Kč (0,20 €) za výber. Z bankomatu ČSOB v Čechách alebo na Slovensku výbery 6 Kč (0,20 €). Z ostatných bankomatov sa za výber platilo 35 Kč alebo 1,20 eura.

To všetko sa zmení od 1. júla 2013. FIO banka už nevydáva karty ČSOB, ale svoje vlastné a doteraz vydané karty ČSOB mení za karty FIO. A pri tom mení j sadzobník poplatkov. Poplatkov za vydanie a používanie debetných kariet. Ostatné poplatky, zatiaľ, zostávajú nezmenené, teda vedenie účtu a dispozícia v peniazmi na účet je bezplatná.

Po novom je vydanie Maestro karty bezplatné, MasterCard debit chip PayPass (bezkontaktné platby) vyjde na 99 Kč (4 €) jednorázovo. Najdrahšia MasterCard Gold PayPass stojí 275 Kč (11 €) mesačne. VISA karty už nemá FIO banka podľa cenníka k českým účtom v ponuke.

Prvých desať výberov z FIO bankomatu je zadarmo, výbery navyše stoja 9 Kč (0,35 €). Za výbery z iných bankomatov v ČR sa platí 30 Kč (1,20 €). Pokiaľ uskutočníte za mesiac transakcie kartou (platby v termináloch alebo cez internet) v sume 4.000 Kč (160 eur), získavate jeden výber z bankomatu zadarmo. Za každý násobok jeden výber. Z cenníka banky nie je jasné, či výbery na Slovensku sú považované za výbery v zahraničí s poplatkom 0,5%+80 Kč (0,5%+3,20 €) pre karty vydané k účtom založeným v Českej republike.

Zrušenie zvýhodnenia používania bankomatov ČSOB môže výrazne predražiť využívanie FIO banky ľuďom, ktorí častejšie vyberali hotovosť z bankomatov a nemajú vo svoje blízkosti FIO bankomaty. V Čechách sa ich sieť rozširuje, na Slovensku sa na stránkach FIO banky nedá o bankomatoch dočítať. Aspoň že na pobočkách je vklad aj výber hotovosti zadarmo, hoci na Slovensku sú pobočky len v Bratislave, Žiline a Košiciach.

FIO banka je stále výhodná pre príjem aj platby v rámci Čiech aj Slovenska a pre platby na internete.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.