web analytics

Zimná záhrada vo fotografii

Prechádzkou v zasneženej záhrade môžete skombinovať niekoľko koníčkov. Ako záhradkár máte možnosť skontrolovať, ako sa darí vašej záhrade. Ako turista máte možnosť poprechádzať sa po blízkom okolí s možnosťou rýchleho návratu do tepla a pohodlia domova. A ako fotograf si môžete vyskúšať, ako sa vám fotografuje v zimných podmienkach. A keď blogujete, môžete sa pochváliť svojimi zimnými fotografiami svetu. Tak ako ja teraz.

Ako dieťa a mladý človek som veľakrát mal prístup do záhrad starých rodičov, rodičov alebo príbuzných na dedine. No takmer vždy cez letné prázdniny alebo počas krátkych návštev. No odkedy mám svoju vlastnú záhradu na dedine, trávim v nej oveľa viacej času a lepšie ju vnímam. Je pre mňa nie len miestom práce a pestovania zeleniny a ovocia, ale aj veľkou fotografickou inšpiráciou. A pretože som nie len záhradkár, ale aj fotograf a bloger, vždy mám so sebou fotoaparát. Väčšinou kompaktný, pretože pri práci na záhone alebo v dielni môže prísť k úhone.

No občas si beriem do záhrady svoju zrkadlovku Nikon D5100. Vtedy zväčša nerobím nijakú „špinavú“ prácu, ale oveľa viacej času venujem fotografovaniu. Pretože kompaktný fotoaparát je skvelý na dokumentovanie mojej práce a publikáciu fotografií na webe, ale keď chcem urobiť naozaj pekné fotky, zrkadlovka je prosto zrkadlovka.

Tentoraz tu mám fotografie zasneženej záhrady, ako vyzerala týždeň po Troch kráľoch. Napadlo asi 15 cm snehu, ktorý pokryl všetko, vrátane väčšiny stôp divej zveri na lúkach. Zasnežené boli aj stromy a strechy domov.

Zvláštne čaro má prechádzka na horný koniec záhrady. Z kopca je výhľad na celú dolinu, na domy aj kostol na opačnom svahu. Prechádzka v snehu dobre zahreje a človek si užije skutočne čistého a čerstvého vzduchu. Aj pre takéto pohľady a zážitky sme si záhradu kupovali.

Nikon fungoval spoľahlivo aj pri teplote cca -8°C. Len po návrate domov som ho nechal v brašne asi ešte hodinu, aby sa aklimatizoval a po vybratí studeného prístroja v teplom vzduchu nezačali na ňom kondenzovať vodné pary. Zimná prechádzka vo mne zanechala hlboký zážitok. Teraz už nemusím cestovať autom mimo mesta a hľadať prírodné scenérie, ktoré by stáli za cvaknutie uzávierky. Stačí mi prísť do záhrady a vyjsť na kopec nad ňou.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.