web analytics

5 faktov o akné

Zasahuje nie len pleť, ale veľmi výrazne aj sebavedomie a psychickú pohodu. Akné nepatrí k príjemným momentom dospievania človeka, no veľkú šarapatu môže narobiť aj počas hlbokej dospelosti. Vybrali sme pre vás niekoľko prekvapujúcich faktov o akné, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti.

1) Čokoláda ako spúšťač akné?

Patrí k chutným maškrtám a tmavá svojim obsahom antioxidantov dokonca môže prospievať srdcu. No ak bojujete s akné, nie je pre vás čokoláda tou najlepšou voľbou. Vlastne, väčšina sladkých potravín a mliečnych výrobkov, ktoré spôsobujú rýchly nárast hladiny cukru v krvi, môžu akné vyvolávať. Ak ale bez čokolády nevydržíte, vyberajte tmavú a čo najkvalitnejšiu, s najnižším množstvom cukru.

2) Stres podporuje akné

Nadmerný stres nie je pre organizmus dobrý vo všeobecnosti, avšak obzvlášť nie pre pokožku ako takú. Istá dermatologická štúdia dokonca preukázala súvislosť medzi vznikom akné u študentov počas skúškového obdobia, kedy boli viac pod stresom. Nad stresom vo svojom živote možno nemáte absolútnu kontrolu, no môžete nájsť zdravé spôsoby, ako ho uvoľňovať. Skúste meditáciu či jogu.

3) Spáliť akné slnečnými lúčmi? Radšej nie

V zime, kedy je pokožka menej vystavená slnečnému žiareniu, sú ohniská akné bežnejšie. Znamená to teda, že slnko je prirodzeným liekom na akné? Nie tak celkom. Hoci existujú dôkazy o tom, že vystavovanie sa slnku zlepšuje príznaky akné, stále tu je ešte veľmi veľa mínusov, ktoré prevažujú. Slabé dôkazy o prospešnosti slnka na akné prevažuje riziko vzniku rakoviny kože a predčasné starnutie pokožky pri častom a dlhom opaľovaní. Nepoužívajte slnečné žiarenie ako liečebnú metódu na akné, jej nedostatky sú príliš veľké.

4) Cvičenie vaše akné nezlepší

Mnohí pacienti s akné majú mylnú predstavu, že zvýšenia produkcia potu vyvolá „odzátkovanie“ pórov. Podľa tohto názoru by potom fyzická aktivita a cvičenie mali na liečbu akné priam zázračný vplyv. Realita je však celkom odlišná. Pot, ktorý telo pri zvýšenej aktivite vyprodukuje, neprepcháva póry. V zásade neexistuje nijaká korelácia medzi počtom hodín strávených v telocvični a výskytom akné. Od cvičenia a aktivity všeobecne preto očakávajte zlepšenie fyzickej kondície či nálady, nie však zlepšeniu stavu akné. To dokáže privodiť napríklad krém na akné či iná špeciálna liečivá kozmetika.

5) Agresívne čistenie zhoršuje prejavy akné

Doslova si zoškriabať akné z pokožky? Ani o tom neuvažujte. Drsné čistiace prostriedky a nadmerné čistenie môžu dráždiť pokožku do takej miery, že sa dostaví presne opačný efekt ako čakáte. Taktiež nie je vhodné zbavovať pokožku olejnatých vrstiev, nakoľko si ich nedostatok dokáže koža vykompenzovať ich zvýšenou tvorbou. Dokonca aj mastná pleť náchylná na akné, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, vyžaduje ľahké zvlhčenie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.