web analytics

Nechce sa vám polievať v záhrade? Mulčujte.

Leto je pre záhradkárov náročné obdobie. Vysoké teploty v čase, kedy rastie a dozrieva množstvo zeleniny, si vyžadujú veľa času venovať polievaniu rastlín, aby nevyschli. A keď zeleninu polievate ráno, večer je opäť suchá a musíte opäť siahnuť po kupe s vodou. Ale je tu možnosť, ako ušetriť čas a nemusieť míňať tak veľa vody.

Veľa vody, ktorou polejete zeleninu, sa do rastlín ani nedostane. Vyparí sa totiž z pôdy. Vysoké denné teploty, silný slnečný svit aj vietor totiž spôsobujú silné vyparovanie vody z pôdy. Z holej pôdy okolo paprík či paradajok, ktorú ste dôkladne vypleli od všetkej buriny. Nič okrem zeleniny na nej nerastie, nič neuberá živiny ani vlahu pestovaným plodinám. Ale ani nič nechráni pôdu pred vysušovaním.

Riešením je mulčovanie. Teda nastlanie vrstvy materiálu na pôdu, aby bola chránená od vetra aj slnka a voda sa z pôdy nevyparovala. Ideálnym materiálom na mulčovanie nie je kôra, predávaná v záhradkárskych predajniach. Väčšinou sa jedná o lacnú borovicovú kôru a tá pôdu prekysľuje, teda je vhodná nanajvýš tak pre rododendrony a čučoriedky. V zeleninových záhonoch na mulčovanie používajte slamu alebo seno, či čerstvo pokosenú trávu. V prípade trávy či sena tak vyriešite problém, čo s nimi, keď ju nevyužívate na kŕmenie. Spáliť seno je škoda, lebo tým zlikvidujete aj živiny, ktoré sa do trávy dostali z pôdy.

mulčovanie

Vrstva mulču sa po čase na záhonoch rozloží a živiny sa dostanú späť do pôdy k zelenine, nemusíte teda hnojiť. Stačí opäť položiť vrstvu sena. Trávy je väčšinou v našich záhradách dosť, netreba nič kupovať, stačí si nakosiť a nanosiť na záhony. Vrstva mulču okrem toho, že bráni vysušovaniu pôdy, tak tiež zabraňuje rastu buriny. Takže okrem toho, že ušetríte čas menej častým zalievaním, ušetríte čas aj tým, že nemusíte zeleninové záhony vôbec okopávať. A okrem času si tým výrazne ušetríte aj námahu.

Súvisiace:  Ploty sa dajú stavať aj v januári

Zo skúseností vieme povedať, že po daždivom dni je pod cca 10 cm hrubou vrstvou mulču vlaha aj niekoľko dní. Kým susedia musia v horúcich dňoch polievať každý deň, vám stačí odhrnúť mulč a skontrolovať, koľko vlahy ešte v zemi ostalo. Využitie trávy z vlastnej záhrady správnym spôsobom vám tak výrazne ušetrí čas, námahu aj elektrinu na pohon čerpadla pri zalievaní zeleniny. A mulčovanie s výhodou využijete aj pri pestovaní jahôd. Tie tak budú po dozretí ležať v suchej perine a nehrozí ich zablatenie počas daždivých dní.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.