Japonský hráč chvíľu premýšľa, kam položiť svoj kameň. Jeho mozog pracuje na plné obrátky. Nakoniec sa rozhodne a umiestni ho na jedno políčko. Teraz prichádza rad na jeho súpera, aby si zase chvíľu lámal hlavu on.
Počítač na človeka nemá
Radi by ste si nejako ukrátili dlhú chvíľu? Vyskúšajte si doma japonskú hru Go. V jednoduchosti je genialita, to bezozvyšku platí o japonskej hre Go. Pravdepodobne najstaršia dosková hra na svete, ktorá vznikla možno už niekedy pred 5 tisíc rokmi v Číne a odtiaľ sa rozširovala do Kórey a Japonska, je totiž geniálne jednoduchá. Jej pravidlá sa naučia pokojne aj deti. Hrajú ju vždy dvaja hráči, ktorí na dosku pokladajú svoje biele a čierne kamene. Obaja sa pravidelne striedajú. Ich cieľom je jednak obkľúčiť a zajať kamene súpera a zároveň si privlastniť čo najväčšie územie na hernom poli. Tento jednoduchý princíp však prináša hráčom obrovské možnosti. Je ich 10 na 800, čo je viac ako u šachu! Vďaka obrovskému množstvu variantov ako ťahať, v tejto hre ešte počítač neporazil človeka.
Majstri dotiahnu Go k dokonalosti
Do Japonska sa hra dostáva v 8. storočí n. L. A šíri sa hlavne medzi samurajmi a mníchmi. Zlatú éru však zažíva v okamihu, keď si ju obľúbia japonskí vládcovia. V období prelomu 16. a 17. storočia tak vzniknú dokonca štyri hráčske školy. Ich hráči nemajú celý život na práci nič iné, než si cvičiť hru a zvádzať medzi sebou zápasy. Stávajú sa skutočnými majstrami v hre, ktorých žiaden ťah spoluhráčov nezaskočí. Japonci dotiahnu hru k dokonalosti. Nejde iba o logiku a kombinačné schopnosti, pri dlhých partiách je dôležitá aj vytrvalosť a trpezlivosť.
Objavuje sa aj v zahraničí
Aj keď na začiatku 20. storočia už po školách hry nenachádzame stopy, hrá sa stále ďalej a v roku 1924 pre zmenu vzniká Japonská asociácia Go. Vznikajú turnaje, z ktorých prinášajú reportáže noviny. Postupne sa hra Go šíri do sveta ako lavína. Jej kúzlu podliehajú v 2. polovici 20. storočia aj ľudia v Japonsku veľmi vzdialených krajinách. U nás sa ale prekvapivo objavila oveľa skôr. V roku 1909 – 1910 vychádzal vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku dokonca časopis o tejto hre, ktorý majú predplatený aj Česi. Dnes existujú kluby hry Go v mnohých slovenských mestách a existuje Slovenská asociácia Go.
Pridať komentár