Ak máte doma počítač či notebook, tak raz za čas by sa vám hodilo si stiahnutý dokument, zobrazenú stránku alebo napísaný text vytlačiť. Aký typ tlačiarne ale na doma zvoliť? Najlacnejšie sú atramentové. Je to ale skutočne tá najlepšia voľba?
Atramentová tlačiareň, dnes najčastejšie spojená so skenerom do multifunkčného zariadenia, ktoré tlačí, skenuje a kopíruje, je asi najlacnejším riešením nákupu domácej tlačiarne. Na zápis informácie na papier používa atrament, najčastejšie v jednej čiernej a jednej trojfarebnej kazete. Výrobcovia tlačiarní si nízku cenu tlačiarní kompenzujú vyššou cenou náhradných náplní. Jedna kazeta by mala vydržať cca 350 strán, záleží od typu a veľkosti. Atrament je tekutina. Preto má tendenciu zaschýnať v tryskách. Ak sú náplne spojené s tryskami, stačí ich vymeniť, ak nie, oprava tlačiarne je drahšia, ako kúpa novej… Používanie atramentovej tlačiarne má teda dve úskalia. Ak ju využívate málo, hrozí zaschnutie trysiek a ak ju využívate dosť, predraží sa vám tlač, najmä farebná.
Vo firmách sa preto používajú laserové tlačiarne. Sú drahšie, väčšie, zložitejšie a na prenos informácie na papier využívajú toner, jemný prášok, ktorý sa pomocou svetlocitlivého valca a laseru, resp. LED diód prenáša a teplom fixuje na papier. Kazety s tonerom sú drahšie, ako náplne s atramentom, vydržia však na cca 2.000 strán textu. Tiež tlačiarne vydržia asi desaťnásobne dlhšie, ako atramentové. Keď si to všetko spočítate, celkové náklady na vytlačenú stranu sú pri laserovej tlačiarni asi desaťnásobne nižšie, ako pri atramentovej. Len musíte vytlačiť veľa papiera…
Vlastne už nemusíte. V dnešnej dobe sú dostupné malé tlačiarne pre jednotlivcov, malé kancelárie a sú samozrejme vhodné aj do domácností, ktorých cena začína na úrovni 50 EUR. A v kombinácii so skenerom, teda laserové multifunkčné zariadenie pre tlač, skenovanie a kopírovanie, môžete mať už od 80 EUR. Len pozor, aj tu tie najlacnejšie majú menšie kazety s tonerom na menší počet strán a tie bývajú menej výhodné, než o málo väčšie kazety do o málo drahších zariadení.
Zariadenie môžete pripojiť k počítaču alebo notebooku pomocou USB. Drahšie typy majú aj pripojenie pomocou sieťového kábla RJ45 Ethernet 100 Mbit, čo oceníte, ak máte doma viacero počítačov a súčasne domáci rozvod internetu pomocou viacportového routera, kam môžete tlačiareň pripojiť a využívať ju všetci a kedykoľvek, bez nutnosti zapnutia počítača, ku ktorému by bola tlačiareň cez USB pripojená a nazdieľaná do siete. Dokonca sú aj také multifunkcie, ktoré majú WiFi prípojku a nemusíte k nej ťahať žiadny kábel. Okrem elektrického samozrejme.
U laserových tlačiarní nehrozí zaschnutie náplne ani vysoká cena tlače. Dokonca ani keď chcete tlačiť farebne, hoci farba je drahšia, to je samozrejmé. Rozmery sú kompaktné, veľa miesta vám doma nezaberú.
Ak teda zvažujete doma nákup tlačiareň alebo multifunkcie, zvážte či radšej nedáte prednosť laserovej. Za tie ušetrené peniaze aj starosti to rozhodne stojí.
Pridať komentár