web analytics

Tablet seniorom na mieru aj sociálne siete na zdieľanie skúseností

Aké koníčky môžu mať seniori na dôchodku? Čuduj sa svete, aj oni si môžu skrotiť najmodernejšiu techniku. Tablet je v súčasnosti veľmi využívaným zariadením pre deti, dospievajúcich i dospelých. Seniorov ale doteraz míňa. To by sa však malo veľmi skoro zmeniť v Českej republike. Rodí sa totiž výskumný tím ľudí v dôchodkovom veku, ktorý sa bude podieľať na tvorbe úplne nového tabletu zohľadňujúceho potreby starších užívateľov. Celý projekt je dielom dvoch počítačových firiem a veľmi aktívne do neho vstupujú seniorské kluby z programu SENSENY – Senzačný seniori Nadácia Charty 77 / Konta Bariéry.

Najdôležitejšie je jednoduché a intuitívne ovládanie

Zástupcovia osemdesiatich seniorských klubov sa zišli v Prahe v máji 2015. Na stretnutí sa začali spriadať prvé plány, ako by mal celý projekt a hlavne jeho výsledok – kvalitný tablet s prostredím šitým na mieru priamo pre seniorov – vyzerať.
Aké sú požiadavky na tablety určené pre staršiu generáciu? Čo je pre seniorov pri ovládaní počítačov a tabletov problémom? Ide predovšetkým o to, že ovládanie počítača je často príliš zložité, seniori sa v ňom nevyznajú, pôsobí im ťažkosti. Vďaka mnohým nainštalovaným aplikáciám sa na ploche objavuje množstvo ikon a seniori mnohokrát ani poriadne netušia, čo ktorá z nich skrýva, nieto aby aplikácie vedeli ovládať. Často tiež ide o aplikácie, ktoré seniori k životu vôbec nepotrebujú a len im v počítači prekážajú. Preto hlavným cieľom výskumného tímu, ktorý tvorí asi 15 ľudí, a to ako mužov, tak žien, je predovšetkým vytvoriť tablet s intuitívnym prostredím. Ide o to uviesť na trh zariadenie, ktoré by bolo k seniorom priateľské a rýchlo a ľahko by mu porozumeli a nezaťažovalo ich zbytočnými aplikáciami, ktoré ani nevyužijú.

Zdieľanie pomáha starým a mladým

Spojenie počítačov a sociálnych sietí potom tvorí aj ďalší projekt nazvaný Sdílny generací. V tomto prípade ide o prepojenie starých s mladými a spoločné zdieľanie zážitkov. Seniori môžu učiť mladých, oznamovať im svoje skúsenosti, hľadať si nasledovníkov. Ako postupovať? Na facebookovej stránke Sdílny môžu mladí uviesť, o čo majú záujem, čo by si radi vyskúšali, naučili sa, získali skúsenosti. Podľa Dagmar Kuncovej, manažérky projektu SENSENY je v ohnisku záujmu napríklad varenia alebo ručné práce. Je vám tridsať, rada by ste sa naučila piecť bábovku, akú robievala vaša babička, lenže tá vám už nemôže skúsenosti odovzdať, pretože už desať rokov odpočíva na cintoríne? Nevadí. Nájdite stránku a zanechajte na nej svoj odkaz s prianím, čo by ste sa chcela naučiť.

tablet

Spojíte sa so skúsenými odborníkmi

Čo sa bude diať? Organizátori projektu poskytnú kontakt na odborníkov zo seniorských klubov. Môže sa preto veľmi ľahko stať, že sa čoskoro spojíte s nejakou šikovnou babičkou, ktorá vám nielen nadiktuje rokmi preverený recept na bábovku, ale tiež vám názorne v praxi ukáže všetky kuchárske finty, aby výsledok bol jednoducho neodolateľný a dokonalý. Rovnako tak sa ale môžu chlapi chcieť naučiť napríklad pokosiť lúku ručné kosou alebo zabiť správne sliepku. O čo ide predovšetkým? O to názorne predviesť, že starší ľudia nie sú zlí a neznášanlivý, ale majú v sebe veľa života a hlavne sú ochotní odovzdávať mladým svoje rokmi ťažko nadobudnuté skúsenosti.
 


 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.