web analytics

MS Office, oplatí sa?

Pri každej novej verzii kancelárskeho balíka MS Office sa nám snažia média v reklame nahovoriť, že musíme upgradovať na novšiu verziu. Nie inak je to pri aktuálnej verzii Office 2013. Čo také prináša, bez čoho nemôže žiť a musíme vytiahnuť svoju peňaženku v prospech Redmontského malého mäkkého giganta?

Balík tzv. kancelárskych aplikácií MS Office 2013 obsahuje programy, ktoré umožňujú na počítači písať textové dokumenty, spracovávať hárky s matematickými funkciami a operáciami, vytvárať prezentácie, organizovať svoj čas a spravovať emaily, pracovať s databázami, vytvárať a organizovať poznámky a pripravovať brožúry a publikácie. Pravda, rôzne verzie v rôznych cenách obsahujú rôzne programy a to všetko funguje len na počítačoch s operačným systém MS Windows.

Cena MS Office 2013

Najlacnejšia verzia je použiteľná len na nekomerčné účely, podnikateľská verzia už stojí okolo 200 eur a plná verzia tri stovky. Okrem domácej študentskej verzie je potrebné na každý počítač, na ktorom sa aplikácie využívajú, kúpiť osobitnú licenciu. Takže v malej firme napríklad s tromi počítačmi sa môže cena za licencie vyšplhať od šiestich stovák do takmer tisícky eur. A pritom nič nevlastníte, stále ste zaplatili len za právo používať programy a nikto vám neručí za prípadné chyby vyvolané týmto softvérom.

Väčšie firmy môžu využiť neprehľadný systém multilicencií, v ktorých sa nevyznajú hádam nikde a predajca vám spraví cenovú ponuku na presný počet počítačov. Stále však platíte balík peňazí. Je to vôbec nevyhnutné? Nedá sa to inak?

MS Word, program, na písanie a spracovanie textov, má ohromné možnosti, o ktorých veľká väčšina užívateľov ani netuší, len označia myšou časť textu a zmenia veľkosť písma. Rovnako Excel má ohromné možnosti parametrov, funkcií a makier a nie je to len blbý program na tvorbu a tlač jednoduchých tabuliek. Žiaľ, v mnohých firmách sa práve takto oba programy využívajú a to je potom každé euro doslova vyhodené. Vo firmách, v ktorých naplno využijú všetko možnosti balíka MS Office, môže ísť o zaujímavú a výnosnú investíciu.

Efektívna náhrada Office 2013

Pokiaľ vytvárate alebo spracovávate jednoduché dokumenty textu alebo tabuliek alebo vytvárate aj komplikovanejšie dokumenty s plno funkciami, ale si ich nevymieňate s „cudzími“ len v rámci firmy, môžete výsledky ako z Office 2013 dosiahnuť úplne zadarmo. Stačí vám jeden z dvojice bezplatných kancelárskych balíkov OpenOffice/LibreOffice, ktoré donedávna boli jediným programom. Ich vývoj sa rozdelil po predaji/fúzii firiem, ktoré zastrešovali vývoj OpenOffice a hrozili licenčné problémy.

Balíky obsahujú programy na spracovanie textov, tabuliek, databázy, prezentácií a sú úplne zadarmo. Ako pre použitie doma, na školách či v podnikateľskej sfére. Ktokoľvek si môže stiahnuť slobodne z internetu ktorúkoľvek verziu v akejkoľvek jazykovej mutácii a používať na ľubovolnom množstve počítačov. Stále zadarmo.

OpenOffice/LibreOffice dokážu otvoriť, spracovať a uložiť bez problémov dokumenty z MS Office. S niektorými špeciálnymi makrami alebo niektorými funkciami si neporadia, ale ide o malý zlomok. Na naozaj veľký rozsah aplikácií mnohým firmám stačí táto bezplatná alternatíva.

Prečo je OpenOffice zadarmo?

Z historických dôvodov. Pôvodne sa volal program StarOffice 5.1 a bol kúpený firmou, produkujúcou databázy, ktorej sa MicroSoft „tlačil do kapusty“ a vývoj databázy financoval práve predajom MS Office. Postihnutá firma preto kúpila nemeckú firmu a zlepšila ich Office a dala ho k dispozícii zadarmo.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.