Rok 2017 bol pre tepelné čerpadlá v Európe mimoriadne úspešný. Nielenže rástol počet inštalácií, napr. v oboch najľudnatejších krajinách EÚ, ale tento zdroj tepla sa tiež tešil pozitívnemu záujmu zo strany politikov, či už na národnej alebo lokálnej úrovni. Súčasný trend a ambície na znižovanie emisií skleníkových plynov naznačujú, že o tepelných čerpadlách budeme v najbližších rokoch počúvať oveľa častejšie ako doteraz.
Súčasné trendy podpory obnoviteľných zdrojov energie na rezidenčnom trhu nemajú len podobu dotácií na obstaranie samotnej jednotky. Napríklad vo Veľkej Británii či Dánsku vznikajú „farmy“ tepelných čerpadiel dodávajúcich teplo do viacerých domácností. V niektorých prípadoch sa na vzniku takýchto zariadení priamo podieľa štát, často zastúpený lokálne samosprávou.
Čaká nás vo Francúzsku ďalšie „renesancia“ tepelných čerpadiel?
Nízke prevádzkové náklady a podpora štátov navyše robia z tepelných čerpadiel čím ďalej tým viac atraktivnejší zdroj tepla. V Nemecku tepelné čerpadlá nájdeme u každej tretej novostavby, vo Francúzsku uvažuje o zaobstaraní ekologického zdroja tepla každá štvrtá domácnosť s tým, že 80% týchto domácností uvažuje o obstaraní tepelného čerpadla (resp. 8 z 10 domácností uviedlo, že tepelné čerpadlo vnímajú ako jednu zo zaujímavých alternatív, ktorej obstaranie zvažujú).
V Nemecku je na stole nový ambiciózny plán na podporu tepelných čerpadiel
Zaujímavá je situácia v Nemecku, kde je ochrana životného prostredia a znižovanie emisií skleníkových plynov jedným z hlavných bodov novo tvoriacej sa vlády. Napríklad, súčasné tempo prírastku nových jednotiek tepelných čerpadiel by sa malo zvýšiť šesťnásobne tak, aby v roku 2050 bolo inštalovaných 17 000 000 nových jednotiek (pri súčasnom prírastku cca 70 000 jednotiek ročne by pritom došlo k inštalácii cca 2 560 000 čerpadiel). Okrem toho, zníženie emisií skleníkových plynov by sa novo malo týkať viacerých odvetví ekonomiky, napr. dopravy a verejných budov. Pozitívne skúsenosti z priemyslu by potom ďalej mohli podporiť záujem domácností o tento zdroj tepla.
Slovensko je vo svojich ambíciách na znižovanie emisií skleníkových plynov pozadu za západnými krajinami Európskej únie, avšak je len otázka času, kedy aj u nás vznikne väčší tlak na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na spotrebe domácností.
Vlády môžu podporovať viac domácnosti na úkor veľkých projektov
Vývoj na Západe navyše ukazuje, že podpora čistých zdrojov tepla na rezidenčnom trhu by sa mohla tešiť záujmu na úkor podpory vzniku nových veľkých projektov typu solárnych elektrární či veterných elektrární, ktorých podpora sa vládam na Západe čoraz viac predražuje.
Pridať komentár