web analytics

Káva a cvičenie: Aký majú medzi sebou vzťah

Pre mnohých z nás je šálka kávy synonymom úspešného rána. Začíname ňou deň, niekto si ňou kráti posledné chvíľky voľna po obede, predtým, než sa vráti naspäť do práce. Ako je to s kávou a športom? Je pre aktívnych športovcov vhodná alebo vôbec?

Športovaním, či už rekreačným, alebo aktívnym, pre svoje telo robíte veľa. Formujete postavu, prispievate k celkovému zdraviu organizmu, po cvičení sa vyplavujú endorfíny, ktoré prinášajú pocit uspokojenia a dobrej nálady.

Určite ste si položili otázku, ako ranná káva ovplyvňuje vaše športové výkony a či je jedna šálka tesne pred cvičením neškodná. Veď ráno vás vie tak krásne prebrať, však?

Aké účinky má káva na naše telo

Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu 30 až 45 minút. Jeho najvyššia koncentrácia v krvi je medzi hodinou až hodinou a pol. V organizme, naopak, ostáva dlhých 6 hodín. Kým však do seba nalejete prvú šálku kávy, ktorú ste náhodou našli na poličke v kuchyni, veľa faktorov ovplyvňuje to, ako na vás kofeín bude skutočne účinkovať. Najvhodnejšia káva je tá, ktorá je kvalitná, ktorej spracovanie poznáte a viete, odkiaľ pochádza.

Pozitívom je, že napríklad zrnková káva Power Coffee a kofeín v nej obsiahnutý stimuluje činnosť mozgu, zmierňuje únavu a ospalosť. Naopak, zvyšuje bdelosť, znižuje vnímanie námahy a stimuluje činnosť nášho srdca. Všetky tieto pozitíva sa v športovej praxi dajú využiť.

Primárny účinok kofeínu však pôsobí najmä na centrálny nervový systém. Pôsobí ergogénne – to znamená, že zvyšuje silu svalovej kontrakcie. Preto možno povedať, že káva pred športovým výkonom, či samotným cvičením má pozitívny vplyv.

  • Ak kofeín stimuluje mozog a znižuje pocit únavy – káva je vhodná pred vytrvalostným výkonom – plávanie, cyklistika, behanie, intenzívny tréning.
  • Ak má kofeín pozitívny efekt na vyplavovanie adrenalínu, ktorý využijeme pri extrémnej fyzickej záťaži – vhodný je pred silovým tréningom.
  • Ak kofeín napomáha zvyšovať hladinu glukózy – káva je vhodná pred intenzívnym a silovým tréningom.
  • Ak kofeín napomáha udržovať bdelosť a ostražitosť – káva je vhodná pri športoch, kde ju možno využiť – streľba či bojové umenie.
Súvisiace:  Nechajte, nech vaša kuchyňa dýcha jarou

Ak si šálku pred cvičením doprajete ako formu relaxu, počas cvičenia spálite viac kalórií. Kofeín totiž aktivizuje metabolizmus, čím sa zvýši tepová frekvencia a tak spálite viac kalórií.

Ak túžite po vyšších výkonoch, alebo aspoň o posunutí vlastnej latky trošku vyššie, kofeín vám dopomôže. Zvyšuje totiž prah bolesti. Niektoré úkony, ktoré by vás boleli, možno zvládnete ľahšie so šálkou kávy pred tréningom. Opäť však treba myslieť na svoje zdravie a nerobiť nič, čo by ho mohlo ohroziť.

Príjmom kofeínu sa v tele rozprúdi krv, ktorá bude zásobovať krv kyslíkom. Preto budete menej unavení a zvládnete viac opakovaní.

S kávou to radšej nepreháňajte

S pozitívami sa neraz spájajú aj negatíva a práve tie nám odpovedia na otázku, kedy kávu rozhodne nepiť. Negatívami kávy sú najmä nespavosť, nervozita, nepokoj, žalúdočné problémy, svalové napätie.

Ako je už všeobecne známe, kofeín odvodňuje, preto káva vypitá priamo po športovom výkone nenapomáha regeneráciu a posilňovanie svalstva. Miesto kávy si po cvičení doprajte jedlo, či aspoň doplnky jedla bohaté na kvalitné bielkoviny a sacharidy – v pomere vyhovujúcom vašej aktivite. Kávu, ak už na ňu máte chuť, pite hodinu až dve po cvičení.

Pozor si treba dávať aj na fakt, že kofeín sa nachádza okrem kávy aj v čaji, čokoláde, v rôznych suplementoch výživy – ako spaľovače tukov, či gély, obsahujú ho aj energeticky zdravé nápoje. Preto by si každý z nás mal uvedomiť, že to nie je iba káva, ktorou sa do organizmu kofeín dostáva, a že obsah kofeínu v krvi spôsobuje nespavosť a nervozitu a je dobré to mať „spočítané“.

Telo si na kofeín vytvára toleranciu, preto ak chcete z neho vyťažiť maximum, určite pred športovým výkonom prísun kofeínu obmedzte na pár dní. Potom si ho môžete dopriať opäť tesne pred cvičením, aby ste z neho vyťažili maximum.

Súvisiace:  Kedy podstúpiť zákroky plastickej chirurgie

Tá správna dávka

Všetky pozitívne účinky kofeínu na náš športový výkon však nerastú priamo úmerne so šálkami vypitej kávy. Treba vedieť, koľko kávy skutočne vypiť môžeme, aby kofeín priniesol požadovaný efekt, ale naopak, aby nespôsobil problémy.

Podľa European Food Safety Authority je 200 miligramov kofeínu dávka, ktorá nepredstavuje riziko a neuškodí zdraviu človeka. Ak vezmeme do úvahy, že jedno espresso má približne 80 mg kofeínu, každý si vie spočítať, koľko kávy môže vypiť. Treba však myslieť na to, že kávových nápojov je viac a tento pomer kofeínu sa v nich môže meniť.

Druhým, tiež veľmi podstatným faktom je, ako na kofeín zareaguje vaše telo. Ak ste kofeínovým nápojom nikdy neholdovali, treba s nimi začať opatrne. Ako sme vyššie spomínali, telo si od kofeínu môže vypestovať závislosť, ktorá sa spája s nežiadúcimi účinkami. Robte si medzi prísunom kofeínu prestávky a nenechajte ovplyvniť svoje športové výkony jeho negatívnymi účinkami.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.