web analytics

Moderné internetové pripojenie sa nazýva LTE

Nebyť dnes pripojený na internetovú sieť neznamená iba zaostávať s dobou. Nechápavé reakcie okolia by bolo to najmenej. Bez permanentného prísunu k informáciám dnes jednoducho nemôžete existovať. Toto je základný postulát. Ďalej ide už len o to, akým spôsobom, akou rýchlosťou a čo za tieto parametre zaplatíte.

Kto z nás by nepoznal začiatky internetového surfovania na Slovensku? Stará dobrá klasika cez telefónnu linku – ten známy prerušovaný piskľavý zvuk, ktorý oznamoval, že onedlho budeme aj my súčasťou celosvetovej siete informácií. Lenže cez medený kábel sa prenášala aj hlasová služba, fax a teda nebolo možné súčasne využívať všetky tri služby naraz. Zároveň rýchlosť prenášaných dát bola skôr, z dnešného pohľadu, tak trošku predpotopná.

Všetci sme začínali telefonickým pripojením

Ako šiel čas, prenos internetovej služby začala zabezpečovať systém ISDN, ktorý už dokázal rozoznať surfovanie po internete a telefonovanie. Mohli sme teda vyhľadávať požadované informácie a zároveň vybavovať dôležité telefonické hovory. Taktiež aj rýchlosť prenášaných dát stúpla približne na dvojnásobnú úroveň. Nehovoriac o tom, že dáta sa prenášali výhradne v digitálnej podobe. A to už začalo verejnosť zaujímať čoraz viac. Aj tých, čo nad internetom sprvoti ohŕňali nos.

Po ISDN systéme prišiel na trh DSL spôsob uspokojovania našich túžob po nových informáciách a kontaktu s inými ľuďmi. Tento už dokonale zvládol surfovanie, telefonovanie a faxovanie jednou linkou v oveľa vyššej kvalite než jeho predchodcovia. Akurát, že rýchlosť sťahovania dát a ich posielania bola odlišná v prospech sťahovania. Treba povedať, že systém DSL sa využíva v hojnom počte aj v súčasnosti. Nejde síce o nič svetoborné, ale spoľahlivé a hlavne technicky nenáročné riešenie.

Káblový alebo optický internet, vyberte si

Začali sme káblovým prenosom a tak budeme v ňom aj pokračovať. V našich domácnostiach, firmách a úradoch sa azda najčastejšie v súčasnosti využíva takzvaný káblový internet, čo v praxi znamená, že najčastejšie zo strechy domu je zavedený kábel, ktorý je napojený v niektorej z miestnosti na modem a rádiovými vlnami sa šíri po celom byte. Je to veľmi praktické, pretože sa takto môžeme pripojiť ľubovoľným počtom koncových zariadení.

Doslova revolúciu v káblovom internetovom pripojení vyvolala optická sieť, čo je v podstate tiež kábel ale informácie sa v ňom šíria nie po povrchu kábla ako v prípade metalického ale svetelnou cestou v jeho vnútri, čo umožnilo doslova rýchlosťou blesku prenášať čokoľvek v akomkoľvek objeme. Samozrejme, ide o vyjadrenie v prenesenom zmysle slova, no optika musí uspokojiť naozaj každého pochybovača.

Niekedy musí byť internet prenášaný rádiovými vlnami

Lenže, žijeme v reálnom svete kde nie je všetko podľa našich predstáv. Optika je síce optika, no nie všade sa dá zaviesť. Množstvo drahých optických káblov, náročné remeselné práce, atď. Jednoducho, keď to nejde, tak to nejde. V husto zastavaných aglomeráciách je oveľa jednoduchšie a ekonomickejšie využívať tzv. wifi sieť. Tá je využívaná aj vo forme verejne dostupného wifi internetu, prístupného pre občanov zvyčajne zadarmo.

Ide o skoro bezkáblové pripojenie – ak nerátame kábel vyvedený na strechu domu, kde je umiestnený vysielač. V miestnosti sa zase kábel končí v modeme, resp. routeri, odkiaľ sa šíri signál rádiovou cestou. Čiže navlas rovnaké riešenie, ako u káblového a optického internetu.

Takto inštalované internetové pripojenie v plnej miere spĺňa súčasné nároky akéhokoľvek užívateľa. Nie je závislé ako sme povedali od zložitej káblovej infraštruktúry, od počasia, čo bol v minulosti problémom a zároveň rýchlosť prenášaných dát je viac než uspokojivá.

Pokrytie územia nie je ideálne ale pracuje sa na tom

Aby sme ale iba nechválili, LTE pripojenie má isté obmedzenia. Všetko záleží od veľkosti pokrytia kvalitným signálom. Preto poskytovatelia týchto služieb inštalujú svoje vysielače na vhodných miestach, aby užívatelia mohli bez akýchkoľvek problémov surfovať do omrzenia. Ido o to, inštalovať vysielač tak, aby nebola pokiaľ možno žiadna prekážka medzi vysielaním a prijímaním internetového signálu.

Operátori sa na Slovensku predháňajú v pokrytí územia svojim signálom. Problém je však zistiť koľko percent v skutočnosti to je. A ešte ťažšie je sa dopátrať k prognózam do budúcnosti. Zodpovední pracovníci operátorov argumentujú nemožnosťou odhadnúť situáciu dopredu v závislosti od činnosti konkurencie. Niekde sa stavať vysielače signálu plánuje a niekde, ak sa s nimi rátalo došlo náhle k zmene. Plány sú teda jedna vec a realita druhá. Aj tak ale podľa triezvych odhadov je minimálne osemdesiat percent nášho územia LTE internetom pokryté.

Na záver ešte pripomenieme, že výhodou LTE internetu je skutočnosť, že zákazník neplatí nič za kúpu alebo prenájom zariadení nutných na prijímanie signálu. Všetko je zahrnuté v cene tejto služby. Niekto by povedal, nič moc, no každé ušetrené euro sa v dnešných ťažkých časoch počíta a môže zavážiť pri rozhodovaní sa.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.