Ak nechcete chovať čistokrvné sliepky ako záľubu, zrejme je vaším cieľom zadovážiť si domáce čerstvé vajíčka a sem tam aj nejakú slepačiu polievku či vyprážané kuracie prsia. Hrabavá hydina však dokáže malý priestor celkom zdevastovať, preto gazdinky sliepky neradi vidia vo svojich záhradkách. Ako skĺbiť túžbu po zdravých potravinách aj peknej záhrade?
Súčasné menšie pozemky pri rodinných domoch nedovoľujú oddeliť hospodársky dvor od spoločenského a úžitkovú záhradu, bývalý záhumienok, vyčleniť zaň. Je potrebné to skĺbiť a využiť dostupný priestor. A predstava, že sliepky sa od rána hrabú medzi kvetmi a ríbezľami a devastujú trávnik sa nepáči asi nikomu.
Chov na voľno má výhodu v tom, že si veľkú časť potravy dokážu sliepky zadovážiť samé. No na malom pozemku sa ich prikrmovaniu aj tak nevyhneme, lebo malý priestor ponúka málo potravy. A potom nemá význam nechať ich behať po pozemku, lebo spôsobné škody prevýšia úžitok z vajec aj mäsa.
Voliéra je kombináciou klietkového chovu a voľného výbehu
Komerčne produkované vajcia sa delia na bio vajíčka, vajcia z voľného chovu, z chovu v halách na podstieľke a chovu v klietkach. V tomto poradí klesá náročnosť na chov aj energiu a tiež cena vajec. A hoci sú klietkové vajcia vytláčané z obchodov rôznymi ochranárskymi organizáciami aj prehláseniami samotných obchodov, dajú sa ich vajíčka považovať za najzdravšie, lebo sú aj najčistejšie. Z chovnej klietky putujú čistou cestou na pás a odtiaľ do triediarne vajec. Naproti tomu chov na podstieľke predstavuje potrebu veľkú časť vajec zbierať práve z tej podstieľky a trusu v ňom, lebo nie každá sliepka sa naučí chodiť do znáškového hniezda. To zvyšuje množstvo manuálnej práce, cenu a znižuje čistotu a kvalitu vajec. A sú tie sliepky naozaj šťastnejšie?
V domácich podmienkach pri menšom počte sliepok pre potrebu vlastnej rodiny je výhodné postaviť voliéru uzatvorenú strechou a pletivom, ohraničujúcu výbeh pre sliepky a v nej spraviť „nocovňu“ pre sliepky a znáškové hniezda na vajíčka.
Ideálnym stavebným materiálom je drevo, patrične ošetrené proti hnilobe a drevokaznému hmyzu, doplnené preglejkou na veľké plochy a strechou z trapézového plechu. Voliéru s kurínom je vhodné umiestniť na pevný základ, napríklad na hranoly na zemných vrutoch. Proti líškam a kunám musí byť voliéra chránená chovateľským pletivom z oceľových drôtov s okami 19 x 19 mm nie len na bočných stenách, ale aj okolo základov voliéry pásmi širokými najmenej 50 cm. Vnútro voliéry tak dovolí sliepkam hrabať v zemi, vonkajší obvod je chránený proti podhrabaniu sa predátorov.
Pri navrhovaní voliéry a kurína treba počítať s plochou výbehu najmenej 0,5 m na jednu sliepku, ale radšej viac, v kuríne je potrebné dĺžku bidla násobiť počtom sliepok a šírkou 30 cm. Na jedno znáškové hniezdo by malo pripadať maximálne 3 až 4 sliepky, ale ak nemáte možnosť chodiť ku kurínu každý deň, treba znáškových hniezd radšej viac aby sa sliepky nepustili do „starých“ vajec. Vajíčka by ste mali mať možnosť vyberať bez toho, aby ste museli vstupovať do voliéry, minimalizujete tak zavlečenie choroby do kurína aj znečistenie okolia či topánok trusom. Rovnako tak čistenie kurína od znečistenej podstieľky by malo byť možné zvonka celej konštrukcie.
Okrem hlavného vchodu do kurína je vhodné myslieť i na ďalšie dverce, ktorými viete do voliéry vložiť krmivo, vodu či zeleň bez toho, že by ste do nej vstupovali.
Najčastejšou námietkou budúcich chovateľov je nutnosť skorého ranného otvárania kurína a vypúšťanie sliepok do voliéry a večerné zatváranie. Dnes ale môže chovať sliepky aj človek, ktorý je trvale pracovne vyťažený bez toho, že by musel riešiť otváranie kurína. Dajú sa v eshopoch kúpiť rôzne typy automatických otváračov a zatváračov dvierok. V nastavenom čase alebo podľa množstva svetla vonku sa dvierka otvoria a sliepky môžu vyjsť z kurína do voliéry. A večer, keď sú už sliepky na bidlách, sa dvierka samé zatvoria.
V predajniach chovateľských potrieb sa dajú kúpiť krmítka a napájačky, do ktorých umiestnite potravu a vodu aj na niekoľko dní. V kombinácii s automatickými dvierkami do kurína máte tak istotu, že hoci pracujete na smeny alebo cestujete do práce a z práce dlhšiu dobu, o vaše sliepky je postarané a nemusíte si robiť starosti bez ohľadu na ročnú dobu a časy svitania a súmraku.
Inšpiráciu na stavbu vášho kurína nájdete napríklad na Youtube.com, detailnejší postup na tomto webe. Šikovný domáci majster dokáže kurín s voliérou postaviť aj sám bez platenia remeselníkov.
Pri rozhodovaní o stavbe kurína a chove sliepok nezabudnite, že okrem miesta pre samotný kurín musíte uvažovať aj o tom, či máte dostatočne veľký kompostér (podstieľku z hoblín a s trusom musíte niekde ukladať) dosť ďaleko od domu aj ľudí, či máte skladovacie priestory na krmivo a jeho prípravu. Kŕmiť môžete kupovanými zmesami šrotu alebo granulami, ale podľa zloženia niektorých je potom výhodnejšie kupovať si priemyselne produkované vajíčka. Ak uvažujete o pšenici ako hlavnej zložke potravy nosníc, potrebujete cca 50 kilogramov na rok a sliepku, k tomu na zimu kukuričný šrot a nejaké zmesi vitamínov, stopových prvkov a minerálov vrátane kŕmneho vápna. A to už nejaké miesto zaberie.
Nedá sa povedať, že chovať doma sliepky na vajíčka a mäso je lacnejšie, ako ich kupovať v obchode. Ak sa však k celej problematike správne postavíte, získate za približne rovnaké peniaze podstatne zdravšie a chutnejšie produkty len za polhodinu vášho času denne. A ak uvažujete o chove sliepok dlhodobo, tak aj náklady na stavbu kurína a jeho vybavenie sa vám do ceny domácich vajec „rozpustia“ tak, že nemusíte mať pocit drahých vajec a drahej kuracinky.
Pridať komentár