web analytics

Podopretie starých stĺpov v plote

V mnohých záhradách sa ešte vyskytujú ploty s drevenými stĺpmi. Po dlhých rokoch používania sú už často nahnuté, nedržia pevne v zemi, ale samotné pletivo je ešte funkčné. Ako opraviť takýto plot lacno a rýchlo?


Či už ste pozemok so starými plotom zdedili alebo nedávno kúpili, budete musieť v dohľadnom čase vykrivené a nedržiace drevené stĺpy vyriešiť. Nie len, že nebránia nevítaným hosťom prekonávaní ohradenia, ale aj divá zver si s nimi ľahko poradí. Prídete tak na jeseň o úrodu a v zime vám srny poškodia stromčeky. No prerábať celý plot, meniť všetky stĺpy a celé pletivo sa skoro nikomu nechce. Je to náročná a povedzme si pravdu aj celkom drahá záležitosť. Ak je ale pletivo ešte celkom dobré, existuje možnosť, ako si poradiť so stĺpami, ktoré už nedržia pevne v zemi.

V minulosti bolo bežnou praxou agátové stĺpy zasadiť do zeme bez betónu či izolácie. Agát je tvrdé a odolné drevo, ale dlhé desaťročia sa podpíšu aj na ňom. A tak dnes je veľa agátových kolov pri zemi odhnitých a nedržia pevne, prípadne sú len o zem opreté a skôr ich práve pletivo drží v plote, nie naopak. Napínacie drôty a pletivo sú ale k stĺpom pevne ukotvené. Navyše uvolnené stĺpy spôsobujú nahnutie celého plota a pri takom plote je ťažko obrábať pôdu alebo kosiť trávu. Zle sa na také miesto dostanete.

nahnutý starý plot

Bez toho, že by ste museli tieto spoje prerušovať, zvyšky stĺpov zo zeme odstraňovať a kopať nové jamy pre nové drevené stĺpy alebo betónovať nové železné stĺpy, existuje možnosť, ako stĺpy spevniť a predĺžiť životnosť starého plota o niekoľko rokov. Najmä keď ste novým majiteľom pozemku so starým oplotením, zrejme máte iné priority, ako hneď investovať čas a peniaze do nového oplotenia.

zemná skrutka pri starom stĺpe

Riešením takejto situácie je použiť na dočasné spevnenie starého plota zemné skrutky a oceľové stĺpy. Na najkritickejších miestach celého oplotenia zavŕtame zemnú skrutky čo najbližšie k pôvodnému stĺpu, ktorý dočasne podprieme do roviny. Stačí najlacnejší zemný vrut o priemere 60 mm a dĺžke 550 mm. Rovnako tak postačí najlacnejší okrúhly stĺpik priemeru 38 mm v pozinkovanej úprave a o dĺžke asi o 20 cm väčšej, ako je drevený stĺp. Časť presahu dĺžky samozrejme vojde do zemnej skrutky.

nový stĺpik pri starom drevenom stĺpe

Do zavŕtanej zemnej skutky vložíme okrúhly stĺpik a podľa toho, či sa jedná o opravu krátkodobú alebo dlhodobú, ho zafixujeme len oceľovými skrutkami M8 alebo aj ostrohranným štrkom. Nakoniec k osadenému novému stĺpu pripevníme starý drevený stĺp dvomi alebo tromi sľučkami viazacieho drôtu.

opravený starý plot

Často stačí osadiť dva alebo tri stĺpiky k celému plotu, aby sme ho výrazne spevnili aj opticky vylepšili. Keď budete mať viac času (a prostriedkov), môžete sa k oprave plota vrátiť. Napríklad vložiť nový napínací drôt do hornej časti pletiva a pripevniť ho k novým oceľovým stĺpom na zemných skrutkách a potom úplne odstrániť staré drevené koly.

Výhodou takéhoto postupu je fakt, že nemusíte odstraňovať a budovať naraz celý plot, ale opravíte len tie časti oplotenia, kde je situácia najhoršia. Navyše to všetko zvládnete úplne sami, bez potreby volať pomocníkov či brigádnikov. A keď sa rozhodnete neskôr prerobiť celý plot na novo, stĺpy na zemných skrutkách ľahko vyberiete, pravda ak ste nepoužili na zásyp kamenivo, a použijete na inom mieste v záhrade. Či už na spevnenie plota alebo vybudovanie opory pre kvety. Alebo sa stanú základom nového oplotenia.



Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.