web analytics

Tranzistor – fakty o histórii a rozdelenie

Tranzistor predstavuje polovodičovú súčiastku, ktorá sa inak nazýva aj polovodičová trióda. Omnoho viac sa však využíva klasický názov tranzistor. Táto súčiastka sa väčšinou používa ako zosilňovač, spínač, stabilizátor alebo modulátor elektrického napätia, či prúdu. Čo sa týka samotného názvu, vymyslel ho John. R. Pierce a ide o skratku zo slov transconductance alebo tranfer, čo znamená prenos a resistor.

Tranzistor a jeho história

Dopyt po polovodičových súčiastkach vyvrcholil tým, že bol v roku 1946 v USA zriadený „polovodičový tím“, ktorý účinkoval v Bellových laboratóriách. Výsledkom snaženia tohto tímu bolo objavenie tranzistora. Pod objav tranzistora sa v roku 1947 zapísali dve mená: John Bardeen a Walter Brattain. Spoločnými silami vyvinuli tranzistor, ktorého zapojením do obvodu pozorovali prírastok energie.

Výskum okolo vzniku tranzistora sa zameriaval predovšetkým na kryštály kremíka a germánia. Laboratória ignorovali ostatné prvky a materiály, ktoré sa používali v predošlých podobných výskumoch. Popis prvého tranzistora môžeme zostručniť takto: kontakty umiestnené na dva prúžky zlatej fólie uložené v tesnej blízkosti a zalisované do povrchu germánia. O samotné popísanie fyzikálnych činností tranzistora sa potom podpísal William Shockley, ktorý svoju činnosť zavŕšil aj vynájdením prechodového tranzistora.

Rozdelenie tranzistorov

Prvým typom tranzistora je bipolárny prepojovací tranzistor (BJT) – majú tri terminály a dva uzly. Medzi takéto druhy patrí napríklad heterojunkčný bipolárny tranzistor, ktorý je vhodný na vysokofrekvenčné aplikácie. Schottky tranzistor používa bariéru Schottky, čím sa zabraňuje nasýteniu tranzistora. Lavínové tranzistory pracujú v oblasti lavínovej poruchy a disponujú vysokými spínacími rýchlosťami.

Darlingtonové tranzistory obsahujú dva samostatné tranzistory kaskádované tak, že vo výsledku majú vysoký prúdový zisk. Tranzistor s viacerými emitormi sa používa na realizáciu operácie NAND. Viacnásobný základný tranzistor sa používa na zosilňovanie signálov s nízkou úrovňou. Difúzny tranzistor je tvorený difúziou polovodičového materiálu. Medzi ďalšie typy patrí napríklad Tranzistor FET (Field Effect) v rôznych prevedeniach.

Súvisiace:  Prečo je potreba jazdiť s autom pravidelne do servisu?

Tranzistor ako taký patrí medzi malé polovodičové súčiastky, ktoré ale majú veľký význam pri bežnom používaní. Jeho zapojenie závisí od vami požadovaného efektu a jednotlivé schémy môžete jednoducho nájsť aj na internete.

Zdroj obrázka: pockethifi / Shutterstock.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.