Pri jednej služobnej ceste sme sa s kolegami zastavili v motoreste na obed a objednali si rybu. Keď sme sa po trištvrtehodine pýtali, čo je z obedom, čašník nám oznámil, že v kuchyni ešte rozmrazujú rybu. Tak sme sa šli naobedovať do iného podniku.
Prekvapilo ma, že kuchár nevedel, ako dlho trvá rozmrazenie mäsa. Veď to ovláda hádam každá dobrá gazdinka, hoci takmer každá môže používať iný spôsob.
Mrazničky bývajú označené hviezdičkami, kde každá značí -6°C. Teda staré mrazničky s dvomi hviezdičkami znamenali zmrazenie pod -12°C a dnešné bežné s tromi hviezdičkami zaručujú zmrazenie pod -18°C. A mäso zmrazené na takúto teplotu sa nerozmrazí pri izbovej teplote za polhodinku. A ešte jedna poznámka. Menší kúsok sa rozmrazí skôr, ako väčší kus.
Najbežnejší spôsob je vybrať večer pred spaním z mrazničky kus mäsa, ktorý plánujeme na druhý deň uvariť či upiecť a nechať ho na miske alebo v prázdnom dreze pomaly rozmrazovať. To preto, aby sa rozpustený ľad, ktorý môže byť na povrchu, alebo šťava z mäsa, mali kde zachytiť alebo odtiecť. Za osem až dvanásť hodín sa mäso dokonale rozmrazí.
Niekto používa na rozmrazenie mikrovlnku, na ktorej treba režim rozmrazenia nastaviť. Lenže ani toto netrvá polhodinku a navyše to stojí ďalšiu elektrickú energiu, nehovoriac o tom, ako nám mikrovlnka celý čas bude hučať za ušami.
Úplne nesprávne je rýchle rozmrazenie horúcou vodou. Poškodzuje sa tým štruktúra mäsa, ktoré potom ani nevyzerá, ani nechutí.
Pokiaľ nemáte problémy s plánovaním, môžete pri rozmrazovaní surovín na nedeľný obed ešte aj ušetriť. Ak totiž mäso vyberiete z mrazničky a vložíte do chladničky aspoň 24 hodín pred plánovaným spracovaním v kuchyni, pri teplote asi 4°C v chladničke sa mäso pomaly rozmrazí a súčasne ušetríte trochu energie, pretože znižovanie teploty na pár hodín namiesto kompresora prevezme toto mäso, „akumulátor chladu“. Na zníženie teploty pri mrazení sa použila elektrická energia a energia vložená do zmrazovania sa nám vráti pri rozmrazovaní.
.
Pridať komentár