web analytics
Ako zmerať hĺbku dezénu pneumatiky

Ako zmerať hĺbku dezénu pneumatiky

Pre použitie pneumatík na osobnom automobile je predpísaná minimálna výška dezénu (vzorku) pneumatiky na 1,6 mm na letných pneumatikách a 3 mm pre pneumatiky zimné, resp. celoročné, použité v zimných podmienkach. Ako ale vieme, či pneumatika ešte má dostatočnú výšku dezénu alebo ju už treba vymeniť?

Prvá možnosť je pohľadom. Nie, nerobím si srandu. Výrobca pneumatiky umiestnil do dezénu po celom obvode a šírke pneumatiky meracie body. Sú to malé výstupky v drážkach dezénu, ktoré majú výšku 1,6 mm a keď sa objavia zarovno s dezénom, tak je pneumatika zodratá a treba ju vymeniť. Pre letné pneumatiky je to jednoduchý spôsob kontroly. Vidíte už zavčasu, že sa meracie body blížia k hladine dezénu a čaká vás nákup pneumatík a ich výmena, najlepšie v odbornom pneuservise, kde vám pneumatiku s diskom aj vyvážia, čím zabezpečíte nie len pohodlnú, ale aj bezpečnú jazdu. Nezabudnite, že podľa vyhlášky musí byť predpísaná výška dezénu minimálne na troch štvrtinách povrchu pneumatiky.

Ako zmerať hĺbku dezénu pneumatiky Zimné pneumatiky majú u nás predpísanú výšku dezénu minimálne 3 mm. Drsnejší dezén a väčšia výška drážok má zabezpečiť lepšie vedenie vozidla na zasneženom alebo špinavom (sneh, posyp, blato) povrchu a súčasne samočistiacu schopnosť pneumatiky, kedy odstredivou silou pri otáčaní kolesa je bordel z drážok vyhadzovaný do blatníka.

Na kontrolu drážok zimných pneumatík s úspechom využijete slovenskú 5 centovú mincu. Prečo práve slovenskú? Tá má na zadnej časti vyobrazený najznámejší slovenský vrch, Kriváň. A vrchol Kriváňa na rube mince je presne 3 mm vzdialený od okraja mince. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, je všetko v poriadku a pneumatika spĺňa zákonom predpísané podmienky pre použitie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, je guma zrelá na prezutie. Pre vašu bezpečnosť.

Pre poriadok musím napísať, že aj v zimných mesiacoch môžete jazdiť na zimnej alebo celoročnej pneumatike aj keď je jej dezén nižší, ako 3 mm. Predpísaná minimálna výška vzorky je podľa predpisov nutná len v čase, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo sa šmýka. Takže aj je suchá zima alebo miesta sneženia len prší, môžete bez obáv vyraziť na cestu. Samozrejme, ak viete zabezpečiť, že sa vrátite skôr, ako začne mrznúť alebo snežiť alebo môžete auto odstaviť a vrátiť sa poň pri zlepšení podmienok.

Ako zmerať hĺbku dezénu pneumatiky Rovnako môžete zimné pneumatiky, ktoré už majú spomínaných 3 mm dezénu na konci marca, dojazdiť v apríli a máji, najmä ak viac jazdíte v noci. Teploty sú podobné skôr tým zimným, ako letným a takmer zjazdené zimné pneumatiky majú v takomto období veľmi dobrú priľnavosť.

V Rakúsku alebo Čechách je však pre zimnú pneumatiku predpísaná minimálna výška dezénu 4 mm. Na toto už vám pätcentová minca stačiť nebude, ale pomôže jednouerovka a nemusí byť slovenská. Zlatá obruba po obvode 1 eurovej mince má hrúbku práve 4 mm a keď teda vložíte mincu do drážky a obrubu nevidíte, pneumatika je OK. Ak obruba je čiastočne viditeľná, máte problém a čo najskôr pneumatiky vymeňte!

Na záver malá rada. Nie len dezén, ale aj správne nahustené pneumatiky sú dôležité pre bezpečnú jazdu. Predpísaný tlak najčastejšie nájdete na vnútornej strane veka palivovej nádrže, tlak v predných aj zadných pneumatikách sa môže meniť v závislosti od počtu prepravovaných osôb v aute. A správny tlak v pneumatikách má vplyv nie len na bezpečnosť, ale aj životnosť vašich pneumatík. Venujte kontrole tlaku trochu pozornosti, oplatí sa to.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.