web analytics

Onboard kamera v aute

onboard kamera v aute Kto veľa jazdí autom, iste sa nejeden raz stal svedkom, ak nie účastníkom, konfliktu na ceste alebo nehody. A neskôr potom dokazovať, kto je vinník, kto komu nedal prednosť alebo vbehol do cesty, môže byť problém. Pri leteckých nehodách sa „dolujú“ informácie z čiernych skriniek. Škoda, že niečo podobné nie v autách. Alebo vlastne už byť môže.

V poslednom roku sa rozmohli nahrávacie kamery nie len v policajných autách, ale aj za sklom bežných vozidiel. Malá kamera veľkosti krabičky cigariet pripevnená závitom na prísavku s nastaviteľným sklonom a uhlom, napájaná zo zásuvky zapaľovača 12V, sníma cez čelné sklo časť kapoty a vozovku pred vozidlom. Záznam je ukladaný na vloženú SD kartu, známu z digitálnych fotoaparátov, v nastaviteľných časových úsekoch, najčastejšie 5, 10 alebo 15 minút. Po zaplnení karty je najstarší záznam vymazaný, aby sa uvoľnilo miesto pre nový záznam. V nastavení kamery môžete zvoliť, či bude zaznamenaný aj zvuk a či má byť v zázname uvedený dátum a čas.

Kameru používam dva roky a mimo mesta už bez nej nejazdím, aj keď v poslednom období som výrazne znížil porcie kilometrov. Pripevním ju na prísavku, vložím konektor napájacieho kábla a vložením do zapaľovacej zásuvky ju spustím. Po zastavení vytiahnem zo zásuvky a kameru tým vypnem. V prípade, že na ceste došlo k udalosti, ktorá ma zaujíma alebo je hodná zaznamenania a zverejnenia, zastavím a vymením SD kartu, jednu náhradnú nosím so sebou. Stará kamera nahrala na 8 GB SD kartu asi 2 hodiny záznamu, nová, ktorú som si kúpil nedávno, nahráva asi hodinu a štvrť. Tak teda musím zastaviť asi do hodiny od incidentu, čo nie je problém, pretože si robím pravidelné zdravotné prestávky, kvôli chrbtu. Preč už sú časy, kedy som urobil Prahu na jeden záťah.

Cez deň sú záznamy celkom kvalitné, v noci je u tých lacnejších kamier vidieť menšia citlivosť. Navyše v tmavej nočnej kabíne automobilu celkom výrazne svieti otočný a výklopný displej kamery, takže ho zaklápam. Spolujazdci, ktorí so mnou cestujú prvý raz, tak na LCD dosť pozerajú, niekedy mám pocit, že radšej sledujú cestu pred nami cez LCD kamery, ako cez čelné okno 😉

onboard kamera v aute

Kamery majú zabudovanú batériu na cca 2 hodiny záznamu, dá sa spustiť tlačítkom, rovnako aj zastaviť. Zaujímavou funkciou je spúšťanie záznamu pri pohybe pred vozidlom, keď napr. stojí auto na parkovisku. Musí však byť kamera pripojená na 12V, lebo po dvoch hodinách jej dôjde baterka. Záznam je spustený pri detekciu pohybu a ukončený asi tri sekundy po ustatí pohybu pred kamerou. V noci je ale táto funkcia nanič, kamera reaguje pomaly a pozde.

Dnes už ceny klesli pod 100 eur v slovenských obchodoch, ale cez ebay.com ju môžete kúpiť v cene medzi 40 až 50 eur, sú rôzne typy. Ceny sú bez SD karty. V balíku okrem kamery s baterkou, prísavkou na sklo, napájacím káblom je aj USB kábel pre pripojenie k počítaču. Prenos nahrávok do PC je ale rýchlejší, ak vložíte do notebooku/počítača SD kartu a kopíruje z nej na disk.

Onboard kamera vám môže pomôcť pri nehode, kde nie ste vinník 😉 alebo môže zaznamenať zaujímavé momenty na cestách.

1 komentár

  • Prísavka na okno auta pre kameru | Naše hobby 1. januára 2013 Odpovedať

    […] ste si tiež zaobstarali kameru na čelné sklo osobného auta a nejakým nedopatrením ste si poškodili prísavku, je tu možnosť ako ju ľahko nahradiť a […]

    WordPress 3.3.2 WordPress 3.3.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.3.2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.