web analytics

Ako vybrať správny lak alebo lazúru

Chystáte sa prefarbiť záhradnú lavičku alebo poličku do kuchyne? Komoda v chodbe si pýta nový náter? Radi by ste oživili drevené predmety v záhrade novou lazúrou? Ako si správne vybrať druh farby alebo lazúry, aby ochránili drevo a nepoškodzovali zdravie a tiež nestáli mnoho peňazí?

Doplnky do bytu, drobný nábytok, poličky a hračky či rôzne predmety z dreva potrebujú raz za čas obnoviť náter alebo lak. A keď vlastnými rukami vyrobíte novú vec, tiež je dobré ju ochrániť pred poveternostným vplyvom. A to má práve zabezpečiť vrchný náter.

Pri výbere laku musíme výber realizovať vo dvoch fázach. Tou prvou je farebný odtieň prípadne bezfarebný lak, zvolíme medzi matným a lesklým. Tejto fáze výberu sa tentoraz venovať nebudeme. Odtieň si zrejme každý zvolí sám podľa svojho vkusu alebo podľa toho, aby vec ladila k ostatným doplnkom a vybaveniu.

farba

Oveľa dôležitejšie je vybrať lak alebo farebný náter z hľadiska jeho zloženia. Väčšina starých majstrov si pamätá z mladosti, že do vnútorného prostredia sa používali farby acetonové, do vonkajšieho prostredia odolnejšie syntetické farby a laky. Tie dlhšie schli, ako nitrocelulózové (acetónové), ale aj dlhšie odolávali vplyvom prostredia. Podľa druhu náteru sa muselo kúpiť aj príslušné riedidlo na zriedenie farby ale aj na umývanie štetcov. Pracovisko sa muselo intenzívne vetrať, pretože acetónové aj syntetické, prípadne synteticko-olejové riedidlo výrazne zapácha a pri nadýchaní mohlo spôsobovať bolesti hlavy.

Hoci používam minulý čas, tieto náterové hmoty a ich riedidlá sa stále používajú a predávajú. Ale okrem nich sú k dispozícii aj náterové farby a laky akrylátové. Ich hlavnou výhodou je to, že sú to kvapaliny riediteľné vodou.

farby

Riediteľné vodou, ale vodou nerozpustné. Teda kým sú farby tekuté, môžu sa miešať s vodou, keď zaschnú, voda ich nerozpustí. Pri farbení teda nepotrebujeme nijaké iné riedidlo a nepotrebujeme ho ani pre čistenie štetcov alebo vymývanie predmetov, ktoré sme pri lakovaní použili. Najmä v lete sa voda z farieb menej vyparuje, ako prchavé riedidlá a samozrejme nám nehrozí nadýchanie a problémy s hlavou.

Farbu neriedime v originálnom obale, ale odlejem do inej nádoby, kde pridáme vodu a dobre premiešame. Na riedenie acetonových farieb sa nemohli používať plastové nádoby, pretože ich acetón rozleptával. Vodou riediteľné farby môžeme riediť v akejkoľvek nádobe. Po skončení natierania nádobu aj štetce umyjeme pod tečúcou vodou a odložíme pre budúce použitie.

Keby sme riedili farbu v originálnej nádobe a nespotrebovali by sme ju, po zatvorení nádoby by sa farba časom mohla znehodnotiť.

Akrylátové farby môžeme bez obáv použiť aj v uzatvorených priestoroch a v bytoch, pretože nám nehrozia problémy z výparov toxických riedidiel. Voda je bez farby a zápachu. Hoci vodou riediteľné farby a laky môžu byť drahšie, ako syntetické, ušetríme pri ich používaní za riedidlo na riedenie farby aj umývanie štetcov.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.