web analytics

Pracovný stolík z drevenej palety

Malý stolík na presádzanie kvetov, alebo stolík do dielne či stolček ku grilu do záhrady. Tak ako regálov ani stolíkov nie je nikdy dosť. Domáci majster nemusí zakaždým nakupovať v obchode, dokáže si záhradný nábytok alebo pracovný stolík vyrobiť vlastnými rukami. Napríklad z jednorazovej malej drevenej palety. Tu je návod.


Jednorazové drevené palety sa používajú na dodávku rôzneho materiálu nie len do stavebnín a záhradníckych predajní, ale napríklad aj kancelárske vybavenie a materiál je prepravovaný pomocou paliet. Nepotrebnú drevenú paletu tak môžete získať aj v kanceláriách. Z jednej takej som zhotovil nasledovný pracovný stolík.

Podarilo sa mi získať paletu asi polovičného rozmeru (štandardná paleta má rozmery 120 x 80 cm) s úplným pokrytím vrchnej plochy tenkými latkami. Ideálna pracovná plocha, len jej bolo treba prirobiť nožičky, aby bola pracovná doska v správnej výške. Pomeraním kuchynského stola alebo kuchynskej linky zistíte, že sa tento parameter pohybuje v rozmedzí 75 až 85 cm od zeme. Najlepšie spýtať sa toho, komu je stolček určený alebo ešte lepšie odmerať si jeho ideálnu výšku. Pri tomto stolíku sa ustálila hodnota na čísle 82.

ustavenie stolíka do roviny

Ideálne a stabilné nohy musia byť robustné, umiestnené v štyroch rohoch pracovného stolíka, dole spevnené obvodovými latkami. Alebo nohy do tvaru „X“ so spevneným stredom. Pri tomto stolíku som zvolil druhú verziu.

X-nohy potrebujú mať pod správnym uhlom zrezanú spodnú aj vrchnú časť, aby dobre priliehali k stolíku zospodu aj k podlahe. Ideálne sa to robí na pokosovej píle. Najprv je potrebné na rovnú podlahu do vodorovnej polohy vyrovnať pomocný stolík alebo pracovnú podložku a priložiť zboku nohy do plánovanej polohy. Tým sa ukážu potrebné uhly, rezy si poznačíme na hornú stranu budúcich nôh z latiek. Pokosová píla s nastavením uhla rezu má tú výhodu, že potom sú všetky rezy vedené pod rovnakým uhlom. Stačí teda správne nastaviť uhol rezu kotúčom na jednej strane prvej nohy a potom zrezať najprv horné konce všetkých nôh a potom v správnej dĺžke aj spodné konce.

Keď sú nohy skrátené, je potrebné ich namontovať v správnej polohe voči stolíku aj voči sebe. K palete sa nohy montujú vrutmi k hranolu alebo hrubšej doske, pripevnenej k pracovnej doske vrutmi so zápustnou hlavou zhora. Ak použijete akumulátorovú uťahovačku, pôjde to ľahšie, ako ručne skrutkovačom. Samozrejme, že do vrchnej dosky je potrebné si otvory predvŕtať, inak nebude spoj pevný.

montáž nôh

Pred konečnou montážou nôh k hranolom je dobré si ich pripevniť provizórne truhlárskymi zvierkami a presne nastaviť ich vzájomnú polohu aj rovinu ich dosadacích plôch. Opäť na vodrovne uloženej pracovnej doske. Keď je všetko v poriadku, nohy k hranolom pripevníme tromi vrutmi, prekríženia nôh spevníme závitovou tyčou M12 s maticami a veľkoplošnými podložkami. S ňou získa stolček stabilitu a pevnosť.

Po dokončení je vhodné vrchnú stranu palety obrúsiť a celý stolík natrieť lakom proti hnilobe a plesniam. Predĺžime tým jeho životnosť. Okrem akrylových náterových látok farebných alebo bezfarebných môžete použiť aj napúšťacie oleje na drevo.

hotový stolček z palety

Vzhľadom k tomu, že najväčšiu a na materiál najnáročnejšiu časť stolíka sme získali ako odpad zadarmo, sú náklady na takýto pracovný stolík z palety veľmi nízke a zväčša všetko, čo budete potrebovať, nájdete vo svojej dielni ako zvyšky po iných väčších konštrukciách.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.