web analytics

Aký bicykel na cykloturistiku

Dnes sú v ponuke obchodníkov s bicyklami rôzne typy s rôzne veľkými kolesami. A sú určené pre jazdu iným spôsobom. Pre jazdu po asfaltových cestách na väčšie vzdialenosti sú stavané cestné bicykle s galuskami. Pre „vystrájanie“ na strmých svahoch a náročných terénoch zase celoodpružené horské bicykle. A aký bicykel je vhodný na cykloturistiku? Na akom stroji sa nám najlepšie bude poznávať krajina okolo seba?

Kým cestná cyklistika alebo cyklokros či zjazd sa dá považovať nie len za hobby, ale aj pretekársky šport, cykloturistika je vyslovene šport rekreačný. Preto aj finančné nároky na bicykel a jeho technologické vybavenie sú pri cykloturistike výrazne nižšie.

Čo znamená cykloturistika?

Ako cyklo turistiku môžeme označiť takú jazdu na bicykli, pri ktorej nepoužívame extrémne trasy a nepodávame extrémne výkony. Nedosahujeme primárne maximálne rýchlosti a nesnažíme sa prejsť trasu za čo najkratší čas. Cieľom je spoznať krajinu, vidieť prírodu, navštíviť zaujímavé miesta. Hrady, prírodné úkazy, jazerá alebo čokoľvek iné. Alebo len tak tráviť čas v prírode. Vedľajším efektom pohybu na čerstvom vzduchu je lepšia fyzická kondícia.

Pre jazdu na asfaltových cestách a poľných cestách je vhodný crossový bicykel. Má užšie pneumatiky väčšieho priemeru 28 palcov, vďaka čomu dosahuje vyššej rýchlosti, ale nie je vhodný na strmé stúpania. Naopak do kopcov je lepšie sprevodovaný horský bicykel s 26″ kolesami, ale vyrábajú sa aj 27,5 a 29″ veľkosti. Širšie kolesá lepšie tlmia prejazd po nerovnostiach a majú lepší záber v hline, šotoline či piesku, ale dobre jazdia aj po asfaltkách.

spectra

Aj cross aj horské bicykle sú vybavené prednou vidlicou buď pevnou, alebo odpruženou. Odpružená lepši filtruje nerovnosti cesty, aj rozbitej asfaltovej a je vhodnejšia pre ľudí starších alebo so zdravotnými problémami, napríklad s chrbticou. Rám bicykla môže byť oceľový pri lacnejších, aj duralový pri drahších bicykloch. Zadné odpruženie býva len u najvyšších modelov, niekdy sa používa odpružená sedlová trubka, ktorú je možné osadiť aj dodatočne.

Gumové brzdy do ráfikov kolies sa dnes montujú len u nižších modelov bicyklov, štandardom sa stávajú kotúčové brzdy. Buď ovládané mechanicky lankom alebo hydraulické.

Počet prevodov môže byť indikátorom úrovne vybavenia bicykla komponentami. Najlacnejšie bicykle mávajú vzadu šesťkoliesko, teda celkom 18 prevodov, stredné sedem, kvalitné osem a špičkové až deväť koliesok, teda 27 rýchlostí.

Pre pohodlnú jazdu na výletoch je potrebné vybrať vhodnú veľkosť rámu podľa výšky postavy cyklistu a samozrejme pre muža zvoliť pánsky bicykel a pre ženu dámsky model. Rozdiel je totiž nie len vo rozmeroch rámu, ale aj jeho geometrii, ktorá zohľadňuje rozdielne pomery dĺžok kostí tela medzi mužom a ženou.

Cykloturistika je zaujímavým spôsobom trávenia voľného času. Spája v sebe kondičný šport, zlepšenia zdravia aj spoznávanie krajiny a prírody v okolí alebo na miestach cyklistických dovoleniek.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.