web analytics

Ako pripraviť bicykel na sezónu

Ako pripraviť bicykel na sezónu Tiež vás pekné počasie vytiahlo na vzduch trochu si zašportovať? V pivnici alebo garáži máte od jesene odložený bicykel a chcete sa opäť povoziť a posilniť kondíciu? Mali by ste si pred prvou jazdou svojho tátoša skontrolovať, aby sa vám na výlete nepokazil alebo aby ste neutrpeli zranenie.

Väčšina ľudí na konci sezóny bicykel nechá tam, kde ho odložili po poslednom výlete a spomenú si naň, až keď je vonku pekné počasie. Ak ste neurobili kontrolu jeho stavu po sezóne či v zime a nevymenili poškodené diely, mali by ste tak urobiť na jar, skôr, než vyrazíte do krajiny nabrať nové zážitky. Aby tie zážitky neskalila porucha ďaleko od domova.

Najskôr skontrolujte kolesá, či nemajú tzv. osmičku, teda skrivené ráfiky. Ak áno, zrejme ste „vymietli“ nejakú jamu a mali by ste ich vycentrovať. Buď sami, alebo ak s tým nemáte skúsenosti, navštívte cykloservis. Ďalej skontrolujte osky kolies, či nie sú uvoľnené a či nevŕzgajú. Náchylné sú na to staršie a lacné typy s guličkami, lepšie stroje majú bezúdržbové ložiská so stálou náplňou maziva. Nakoniec pri kolese skontrolujte stav a funkciu bŕzd. Opotrebované brzdové špalíky vymeňte. Skontrolovať a nastaviť treba aj kotúčové brzdy, ak ich má vás bicykel.

Podobne preveďte kontrolu a nastavenie aj na zadnom kolese. Ráfiky, oska, brzdy. Nasledovať by mala kontrola plášťov a ich nafúkania. Príliš zjazdený dezén alebo popraskané boky plášťov sú dôvodom na ich výmenu. Aby sa vám nestalo, že pri rýchlom zjazde vám plášť praskne a vy havarujete. Pri kúpe nových plášťov si okrem rozmeru a dezénu podľa vašej voľby všímajte aj maximálny povolený tlak, vyznačený na boku plášťa. Aby sa vám nestalo, že tie nové nezvládnu tlak, na ktorý ste zvyknutý hustiť svoje pneumatiky. Ak pri výmene plášťa vymeníte aj dušu, ktorá má už niekoľko rokov, neurobíte nič zle.

Osobitnú pozornosť treba venovať prehadzovačke a reťazi. Zvyšky maziva najlepšie odstránite špeciálnym čističom na reťaze bicyklov a motoriek, ktoré okrem predajní farby-laky a autopríslušenstva mávajú aj na benzínových pumpách. Podložte zadné koleso a reťaz starými novinami alebo kartónom, dôkladne nastriekajte na reťaz a poriadne pretáčajte reťaz (dozadu) a nechajte špinu a zvyšky maziva odkvapkať. Prípadne drevenou špachtlou alebo paličkou odstráňte zatvrdnuté zvyšky a osušte papierovou utierkou.

Na mazanie očistenej reťaze rozhodne nepoužívate obľúbený sprej WD-40, ten je určený na čistenie a odmasťovanie. Rovnako nevhodný je akýkoľvek olej či dokonca vazelína. Vazelína sa odstredivou silou sústredí mimo potrebných plôch a rovnako, ako olej, lepí na seba prach z ciest. Na mazanie použite teflónový (PTFE) sprej. Ideálne by bolo reťaz úplne zložiť z bicykla a vyprať v benzíne a potom namazať. Ale ale jazdíte len rekreačne, postačí aj popísaný postup. Dobre ošetrená reťaz jednak nevŕzga, jednak nezvyšuje jazdné odpory a vy svoju silu premeníte na rýchlosť a zdolané stúpania.

Nezabudnite skontrolovať utiahnutie matíc stredového zloženia (osky pedálov) a hlavového zloženia (upevnenie kormanu do vidlice). Povolené matice vám môžu spôsobiť veľa nepríjemností počas jazdy! Tiež skontrolujte a premažte aj osky pedálov. Poškodené pedále (napríklad od nárazov počas jazdy v teréne o kamene) radšej vymeňte.

Pozornosť venujte aj upevneniu držiakov na fľaše, pumpy, brašní, nosiča či blatníkov. Predpisy vyžadujú aj oranžové odrazky na pedáloch a po dve vo výplete každého kolesa. Ak používate batériové LED osvetlenie vpredu aj vzadu, skontrolujte stav batérií. Alkalické nemajú problém vydržať niekoľko rokov, obyčajné ale po roku vytečú a zničia celé svetlo, takže ich radšej nekupujte vôbec.

Čím starší bicykel používate, tým viacej starostlivosti potrebuje. Avšak aj desaťročný bicykle môže dobre slúžiť, ak včas vymeníte poškodený alebo opotrebovaný diel alebo lanko či reťaz.

Ak venujete pred začiatkom sezóny dostatok pozornosti svojmu bicyklu, budete môcť potom celú sezónu bez problémov jazdiť po výletoch, naberať kondíciu a poznávať krajinu.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.