Každý živočích potrebuje k svojmu životu vodu. Keď chováte svoje hospodárske zvieratá, ste zodpovedný za ich zdravotný stav a životnú pohodu. Veď len zdravé a spokojné zvieratá vám dávajú dobrý úžitok a dobrý pocit. Aby každodenná starostlivosť o čistú a čerstvú vodu nebola zbytočnou drinou, môžete vyrobiť automatickú napájačku. V tomto článku vám ukážeme, ako ľahko a jednoducho vyrobiť napájačku pre hydinu, o ktorú sa (takmer) nemusíte starať.
Na dedinách je bežné vidieť, že voda pre hydinu sa podáva v starých hrncoch, ktoré v kuchyni doslúžili. Aby bola voda v nich čistá, je potrebné ich raz za čas vyumývať. A vodu dolievať či meniť každý deň. Situáciu zjednodušuje klobúková napájačka hydiny, ktorá keď sa nepoloží na zem, ale zavesí, udrží vodu čistú aj niekoľko dní. No vodu v nej treba tiež meniť alebo dopĺňať.
Šikovný domáci majster dokáže ľahko vyrobiť automatickú napájačku, v ktorej je voda vždy čistá, čerstvá a v dostatočnej zásobe, s automatickým dopĺňaním.
Základom je veľký zásobník na vodu, plastový sud napríklad 300 litrov. Plnený dažďovou vodou zo strechy výbehu kurína cez čatorňu a čatorňovú plniacu hadicu. Táto automatická hadica naplní sud, ale nepreplní ho, prebytočná voda ide dolu zvodom. Stačí umiestniť vodorovne, podľa návodu, tesne pod vrchom suda. Vrchnák zabráni vnikaniu nečistôt a hmyzu. Výtokový ventil na bočnej stene asi 20 cm nad dnom umožní ukladanie nečistôt a usadenín, aby sliepky mali čistú vodu.
Keď už máme vodu v zásobníku, je treba ju dostať k sliepkam do výbehu. Na to slúžia trojštvrťové (20 mm) PPR rúrky na teplú vodu. Preto na teplú, lebo majú hrubšiu stenu a sú aj mechanicky odolnejšie, než tie tenšie na studenú. Asi 25 cm kusy rúrok pomocou polyfúznej zváračky spojíme s T-kusmi s vnútorným závitom 3/8″.
Pre kurín s cca 12 sliepkami úplne stačí päť napájacích miest. Nepijú všetky naraz. Pri návrhu a inštalácii napájacieho systému treba myslieť na zimu a mráz. Teda vedenie vody by malo smerovať od suda s miernym sklonom dolu a na konci potrubia umiestnime ventil, ktorý dovolí vodu na zimu vypustiť. A tiež dovolí využívať vodu zo zásobníka na umývanie rúk alebo vybavenia 😉 Prípadne ho môžeme doplniť ešte vrchným ventilom pre pohodlnejšie používanie. Ten ale musí byť nižšie, ako je hladina vypúšťacieho ventilu zásobníka. Voda do kopca nepotečie.
Máme zásobník vody a vyriešené jeho napĺňanie, máme rozvod vody a jeho vypúšťanie na zimu aj využívanie na hygienu. Nakoniec potrebujeme ponúknuť vodu samotným sliepkam.
Na to slúži misková napájačka hydiny. Dnes sa už dajú kúpiť aj u nás, netreba ich objednávať z Číny. Ich vonkajší plastový závit má priemer 9 mm, preto do PPR T-kusa potrebujete kúpiť redukciu z 3/8 na 1/8 závit.
Všetky závity je samozrejme potrebné utesniť, aby nimi nepretekala voda a nerobila problémy vo výbehu, jednak aby nám v zásobníku chvíľu vydržala. Na to slúži teflónová tesniaca páska v praktickom obale. PPR rúrky pomocou príchytiek upevníme ku konštrukcii a nastavíme správny sklon napájačiek. Celý rozvod s ventilom na sude je najlepšie prepojiť plastovou hadicou.
Na záver už zatvorte výpustné ventily na konci potrubia, otvorte ventil na zásobníku a ručne napustite vodu do napájačiek, pri prvom napustení unikne vzduch. Zvedavé sliepky sa naučia rýchlo chodiť na vodu do novej napájačky a zobákom odkloniť žltý ventilček a tým si vodu dopustiť.
Takáto automatická napájačka vám ušetrí celkom dosť námahy s dodávkou vody sliepkam aj vodu samotnú, lebo nebudete musieť prebytočnú špinavú vodu vylievať. A hydina bude mať dostatok čistej vody.
Pridať komentár