web analytics

Domáci maznáčik naučí deti zodpovednosti a poriadku

Ak máte potomka, asi vás už niekedy zaskočil otázkou, či by mohol chovať nejakého domáceho maznáčika. Ak je pre vás psík príliš náročný a máte pocit, že vaše dieťa ešte nie je zrelé na takú zodpovednosť, môžete zvoliť nejakého menšieho drobca, ktorý nevyžaduje venčenie. Preberieme si najčastejšie chované živočíchy a povieme si k nim pár slov.

Zviera nie je hračka

Na úvod je dôležité dieťaťu zdôrazniť, že zviera nie je hračka, ktorú môže odložiť do kúta, keď ho prestane baviť. Treba mu venovať pozornosť každý deň, pravidelne sa o neho starať. Je to záväzok do budúcnosti. Musí sa o zviera postarať aj v prípade, že niekam pôjde. Buď ho vezme so sebou na cesty, alebo musí zabezpečiť niekoho, kto sa o neho bude starať. Na druhú stranu starosť o zviera je pre dieťa dobrou výchovnou lekciou a motiváciou. Spoznajú, čo obnáša starosť o živého tvora, učia sa zodpovednosti, určitému poriadku. V neposlednom rade tiež posilňujú svoj vzťah k prírode.

Na škrečka s ochočením opatrne

Vhodným maznáčikom pre chovateľa začiatočníka je napríklad škrečok. Stačí mu klietka alebo terárium o ploche 50 krát 30 cm. Nesmie sa zabudnúť na hniezdo na spanie zo sena prípadne kusov papiera. Dôležité sú preliezačky a šplhadlá, škrečky majú radi pohyb a využijú ich. Stravu potrebujú pestrú, obilie, semená, zeleninu a ovocie, oriešky, tvrdé pečivo, seno a čerstvú trávu, ďalej dostatok vody pomocou napájačky. S ochočením treba byť trpezlivý a postupovať opatrne.

morce

Morča je pohodový tvor

Veľmi príjemné je tiež morča. Má priateľskú povahu a rýchlo sa dá skrotiť. Uvíta väčšiu búdu či terárium s priestorom až meter štvorcový, to ak chováte dve zvieratá. Avšak pozor, dospelí samci sa spolu neznesú, spoločne sa dajú chovať dve samice, alebo pár, ak chcete mať mláďatá. Kŕmia sa dvakrát denne. Ideálne je lúčne seno, obilniny, tvrdé pečivo, čerstvé ovocie a zelenina a čerstvá tráva. Raz týždenne je potrebné vymeniť podstielku zo slamy alebo mäkkého sena a hobľovačiek, avšak časť tej čistejšej je dobré nechať, aby morča malo pocit domova (spozná to podľa pachu). Nevyhnutne nutné je zabezpečiť napájačkou dostatok vody. Výborné je ponechať kúsok dreva, aby si mal na čom brúsiť pazúriky. Ak má dlhú srsť, treba morča vyčesávať.

hlodavec

Potkan miluje pohyb

Potkany sú inteligentné a veľmi živé zvieratá. Musí sa mu zabezpečiť dobrý domček alebo klietka, taký, ktorý neprehryzie. Minimálny rozmer by mal byť 75 krát 65 krát 45 cm. Treba vnútri vytvoriť pelech z kúskov papiera, slamy či hoblín. Podstielka sa vymieňa raz týždenne, vtedy je však potrebné časť nechať. Nevymieňajte zhruba štvrtinu celkového objemu čistejšie podstielky, aby potkan svoj pelech spoznal čuchom. V domčeku by mal mať rôzne preliezačky, prekážky, aby sa cvičil, má totiž veľmi rád pohyb. Potrebuje vyváženú stravu zloženú z orechov, granúl, semien, zrna, čerstvého ovocia a zeleniny. U mláďat by ste nemali zabúdať na bielkoviny, teda vajcia, mlieko alebo varené mäso. Dôležitý je aj minerálny soľný liz. Nesmie chýbať ani napájačka s kovovým zakončením.

Zakrslý králik si zamiluje záhradu

Pre menej skúsených chovateľov sa hodí aj zakrslý králik. Pre jeho chov je ideálna búda, ktorú môžete dať na záhradu, ak ju máte. Výborný je aj veľký výbeh, ktorý je ale potrebné poistiť proti tomu, aby sa zviera podhrabalo von. Podstielku stačí meniť raz týždenne a približne štvrtinu tej čistejšie treba nechať, pretože títo tvorovia potrebujú, aby mali svoje teritórium označené. Jedia pšenicu a ovos, tvrdé pečivo, granule, jablká, mrkva, šalát, seno a čerstvú trávu. Potrebujú aj minerálne soľný liz a pitnú vodu.

Radosť mnohonásobne prevýši starosti

Ak siahnete k niektorým spomenutým miláčikom, nepomýlite sa, či už pôjde o škrečka, morča, potkana, alebo zakrslého králika. Potomok bude mať živého spoločníka. Aká starosť na ňom bude spočívať? Predovšetkým o zaistenie kŕmenia (mať doma zásobu, dodávať zvieraťu kvalitnú a pestrú stravu) zvyčajne dvakrát denne. Ďalej mu vystlať pelech na spanie, podstielku pravidelne vymieňať, stačí to raz týždenne. Dávať pozor na jeho zdravotný stav, zaobchádzať s ním ohľaduplne, nerušiť ho (napríklad škrečky sú aktívne hlavne v noci, cez deň si vyžadujú skôr pokoj). Ak prídu zdravotné problémy, navštíviť veterinára. Nie je to toľko starostí, ktoré by sa s trochou organizačného zmyslu nedali zvládnuť. Radosť zo zvieraťa ich samozrejme mnohonásobne predčí.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.