web analytics

Ideálna podstielka do psej búdy

Máte psa a rozmýšľate, aký materiál bude najlepší pod neho v búde, aby mu v noci nebola zima, aby to nebolo tvrdé a aby sa pes cítil v búde pohodlne? Myslíte si, že starý paplón, deka alebo ošúchaný koberec je pre psa to najlepšie? Prípadne že „to mu stačí“? Už sme videli aj kus polystyrénu alebo aj len obyčajné dosky. Psa netreba zbytočne rozmaznávať, ale ak ho máte naozaj radi, tak by ste mu mali dopriať skutočne pohodlné a zdravotne nezávadné ležanie.

Mnoho ľudí chová psov pri rodinnom dome, ale keď je vonku naozaj zima, tak ich berú do vnútra, aby im nebolo chladno. Pozerajú sa na to ľudskou optikou. Pritom takéto rýchle striedanie teplôt, ktorým je pes vystavený, mu najviac ubližuje. Ak váš psík nebol šľachtený ako vyslovene bytový maznáčik a väčšinu roka je vonku na dvore, nie je dôvod mu chystať na zimu vyhrievaný príbytok. Bežný pes, dokonca aj malé plemená, vydržia bez problémov vonku aj pri nočných mrazoch do -20°C. Keď majú dobré podmienky.

Chovatelia vonkajších psov dobre poznajú jarnú a jesennú zmenu srsti u takýchto psov. Jednoducho organizmus psa reaguje na vonkajšie podnety a prispôsobuje sa im. S príchodom zimy mu srsť zhustne, na jar sa snaží zbaviť teplej „deky“. Zasahovanie do tohto prirodzeného systému ukrývaním psa v mrazivých nociach do teplej pivnice celý systém pomýli.

Aby pes vonku mohol byť celý rok, potrebuje svoje chránené útočisko. Voliéru, chránenú pred prievanom/vetrom a dažďom a v nej bezpečnú búdu. Bezpečná búda je taká, kde sa psík môže utiahnuť a kde je chránený, kde si môže bez obáv odpočinúť a kde nie je vlhko. A práve všakované koberce, deky, paplóny či svetre toto nespĺňajú. Držia vlhkosť, v nich plesne a chrobáky a s pohodlím a bezpečím pre psa to nemá nič spoločné. Je to možno lacné, ale to je asi tak všetko. Vo všetkých ostatných ukazovateľoch sú takéto výplne búdy problematické.

Na vystlanie búdy je na zimu aj na leto ideálna drevitá vlna. Prírodný materiál, vďaka obsahu vzduchu vzdušný, ale teplý, výborne saje vlhkosť z kožuchu zmoknutého psa, ktorú počas dňa vďaka veľkej ploche vlákien dokáže odpariť a nedržia sa v nej parazity. Psík si môže ľahnúť na vrstvu drevitej vlny alebo sa pri pocite chladu do nej úplne zahrabať. Ak ste mu dopriali búdu s dnom z prírodného, chemicky neošetreného dreva, ktoré je navyše, tak ako steny a strecha búdy, zateplené, bude sa v takejto perinke váš pes cítiť dobre, aj keď bude vonku, mimo búdy, treskutý mráz.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.