web analytics
Ako nás manipulujú

Hlúpemu národu sa ľahko vládne

Tento okrídlený výrok českého klasika mi napadol, keď som čítal o tom, ako televízie využívajú poznatky psychológie na to, aby v ľuďoch cielene vyvolali určité emócie a tým podnietili celkom konkrétne správanie sa. Nebolo by to prvý raz v histórii ľudstva, kedy sa vedomosti, ako porozumieť niečomu zvrhli na schopnosť ovládať ľudí tak, aby si to ani nevšimli a tí hlúpejší tomu ešte aj zatlieskali…

Jedným z miest, kde sa vo veľkom zneužívajú poznatky psychológie sú médiá, z toho sa jedná hlavne o televíziu. Všimli ste z čoho pozostávajú televízne programy väčšiny staníc? Ak ich rozoberiem dopodrobna, zistím, že sa s pravidelnosťou striedajú násilné („strachové“) a „otupujúce“ programy. Prečo je to vlastne tak? Podľa môjho názoru práve násilné programy majú vyvolať napätie a strach v divákovi, pričom na druhej strane sú vyvažované „otupujúce“ programy, ktoré majú za úlohu upokojiť a presvedčiť ho, že sa vlastne nič nedeje. Otupujúca správa (program), teda zatláča predchádzajúci strach do pozadia, nevedomia, odkiaľ je s ním ťažké pracovať. Vďaka strachu sa stávam paralyzovaný a ľahšie ovládateľný.

Toľko citácia z článku Ako nás manipulujú alebo o zneužití psychológie 2 (televízia)

Čo si vy myslíte o súčasnom vysielaní komerčných televízií? Aké programy vás lákajú?

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.