web analytics

Čo prajete novo narodenému dieťaťu v rodine? Povedzte to zlatou mincou

V posledných niekoľkých rokoch sa do popredia prediera niekdajšia tradícia. Ak sa pozriete do minulosti, zrejme si spomeniete na doby, kedy sa bábätkám do kolísky vkladali dukáty a toliare. Ak ste však sami tradíciu nezažili, zrejme ste dané gesto nie raz videli v starších filmoch. Dukáty vyrobené z rýdzeho zlata a toliary z rýdzeho striebra pripomínajú hodnoty starých dobrých časov. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, kde takéto mince k narodeniu dieťaťa kúpiť.

Predovšetkým prarodičia nechcú, aby krásna tradícia vymizla, a preto začali opäť do koliesok vkladať dukáty a zlato v rôznych formách. Zlatom novorodencovi prajete blahobyt a šťastie. Tradícia má korene v časoch renesancie, kedy Rožmberkové namiesto dukátov dávali do koliesok deťom zlaté zdobené gombíky. Postupom času boli gombíky nahradené pravými dukáty.

Dukáty daroval ľudia bábätku hlavne medzi šľachtou, ale nakoniec sa tradícia rozšírila aj medzi chudobnými. Bolo úplne normálne, že v chudobných rodinách bol dukát putovný.

Tradícia sa vracia

Pokiaľ zháňate mince k narodeniu bábätka, pozrite sa do pestrého produktového portfólia Pražskej mincovne, ktorá sa snaží tradíciu obnoviť. Darí sa jej to. Zohnať môžete dôkaz v rôznych motivoch, napríklad na jednom je vyobrazený bocian s dieťaťom v šatke. Prípadne môžete siahnuť po sade obehových mincí, ktorá je taktiež určená ako darček k narodeniu dieťaťa.

Kde mince kúpiť?

Ak hľadáte, kde taký dukát kúpiť, možností máte hneď niekoľko. Ideálne je navštíviť pobočku mincovne priamo v Bratislave, kde uvidíte mince k narodeniu dieťaťa na vlastné oči. Znamená to teda, že uvidíte, čo kupujete. Bohužiaľ, nie všetci sa môžu na pobočku dostaviť osobne a v takýchto prípadoch na scénu nastupuje internetový obchod. Mincovňa vás nadchne. Dajte bábätku niečo osobitého, ale pritom pomerne hodnotného.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.