web analytics

Hodia sa celoročné pneumatiky na vaše auto?

Ušetriť čas aj peniaze za prezúvanie 2x ročne, to je snom každého majiteľa auta. Celoročné pneumatiky vám každoročne ušetria asi 60 EUR, najskôr ale zvážte, či ste správny adept na ich obstaranie. Podmienky na našom území nahrávajú celoročným pneumatikám!

Celoročné pneumatiky a ich výhody

  • Jediná súprava celoročných pneumatík

Celoročné pneumatiky obstaráte v jednej súprave a tú používate až do doby, kým sa hĺbka dezénu dostane pod stanovené zimné minimum, čo sú 4 mm.

  • Rozmary počasia vás neprekvapia

Nie je výnimkou, že po prezutí na letné pneumatiky príde aprílové počasie a s ním poľadovica a sneženie. Alebo sa naopak po prezutí na zimné pneumatiky oteplí až do Vianoc a vy si tak opotrebovávate pneumatiky na nevhodnom povrchu. Celoročné pneumatiky neriešia nečakané výkyvy počasia a dokážu sa prispôsobiť.

Prezúvanie pneumatík

Popis pod obrázkom: S celoročnými pneumatikami si celú túto „zábavu” môžete odpustiť.

  • Už dosť prezúvania

Prezúvanie na letné/zimné pneumatiky vás stojí nielen peniaze, ale tiež čas a často aj nervy, lebo v danom období sú dlhé čakacie lehoty na voľný termín pneuservisu. Čas aj financie môžete využiť inakšie, pretože vás sa fronty na prezutie nebudú týkať.

  • Nepotrebujete sklad

Čistenie, uloženie na vhodné miesto s optimálnou teplotou, dodržiavanie zásad uskladnenia pneumatík, toho všetkého budete ušetrení. Je to veľká výhoda najmä pre tých vodičov, ktorí nemajú vhodný priestor na skladovanie a platia každú sezónu za uskladnenie. Pneumatiky navyše starnú aj v období, keď ich nepoužívate.

Nevýhody celoročných pneumatík

Aby sme zostali objektívni, celoročné pneumatiky majú aj svoje nevýhody, ktoré môžu byť pre veľa vodičov prekážkou.

  • Vlastnosti celoročných pneumatík

Ak jazdíte najmä v lete a v prípade nepriaznivých zimných podmienok nechávate auto radšej v garáži, nepredstavujú bežné celoročné pneumatiky žiadny problém. Ak ale jazdíte často a ste nútení vydať sa na cestu v každom počasí, odporúča sa vybaviť vozidlo kvalitnými zimnými pneumatikami, ktoré majú napríklad na snehu a ľade obvykle lepšie vlastnosti. Ale moderné technológie už prekonávajú aj tieto rozdiely, ako sa môžete presvedčiť napríklad na niektorých modeloch celoročných pneumatík Michelin.

  • Opatrnosť je namieste

Zostaneme ešte chvíľu pri bežných celoročných pneumatikách bez špeciálnych úprav. Pripravte sa na to, že ich brzdná dráha bude dlhšia ako v zime na zimných pneumatikách a v lete na letných pneumatikách. Zvýšená opatrnosť je teda dôležitá, najmä na snehu, ľade a za mokra. Agresívnou jazdou na celoročných pneumatikách sa vystavujete väčšiemu riziku, ako keď prezúvate.

Sú teda pre vás vhodné celoročné pneumatiky?

Jednoducho to zhrnieme. Celoročné pneumatiky si obstarajte v prípade, keď nejazdíte ročne desaťtisíce kilometrov, môžete si dovoliť v prípade nepriaznivých okolností nechať vozidlo odpočívať a viete prispôsobiť jazdu okolitým podmienkam. Sú vhodnejšie na jazdu po meste, kde sa komunikácie udržiavajú a už tak trochu viete, čo môžete očakávať. Aj tak vždy vyberajte kvalitné celoročné pneumatiky, ktoré sa so svojimi vlastnosťami čo najviac približujú pneumatikám určeným pre obidve obdobia.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.