web analytics

Čo so zamrznutým ostrekovačom

Niekedy sa nám aj napriek našej starostlivosti o plechového miláčika rodiny stane, že príde nečakané ochladenie a nám zamrzne voda v ostrekovači. Hoci máme kvapalinu nemrznúcu do určitej teploty, náhly silný mráz spôsobí stuhnutie kvapaliny v nádržke. Ako ostrekovač rozmraziť, aby sme mohli s autom jazdiť a používať stierače?

Aby cez deň na parkovisku auto rozmrzlo, musí teplota vystúpiť nad úroveň, na akú sme kvapalinu do ostrekovača nariedili. A to na niekoľko hodín, aby sa postupne celé auto zohrialo. Výrazne nám pomôže, ak svieti slnko a auto nestojí v tieni. Takéto ideálne podmienky ako na potvoru nenastanú vtedy, keď ich potrebujeme, musíme si teda pomôcť inak.

Najlepšie by bolo postaviť na pár hodín auto do garáže, nemusí byť ani vykurovaná, len nech v nej nemrzne. Na zohriatie úplne postačí teplo, ktoré sála z motora, ktorý sme cestou do garáže zohriali. Ak nemáte kamaráta, ktorý vám garáž na deň uvoľní, je tu ešte jedno riešenie, ale len vo veľkých mestách. Zaparkovať auto do podzemnej garáže a tých pár hodín, ktoré bude potrebovať na rozmrznutie zamrznutého ostrekovača s čerpadlom, ale aj potrubím a tryskami, venovať nákupom alebo si posedieť v kaviarni s tabletom, smartfónom alebo časopisom v ruke. V podzemných garážach je vždy teplota nad bodom mrazu, takže zvonka nie je auto ochladzované a zvnútra motorového priestoru je nádržka ostrekovača zohrievaná.

windshield

Ak nezoženiete kamaráta s garážou ani nemáte v meste nákupné centrum s podzemným parkovaním, vašou poslednou záchranou je nájsť si nejakú stenu, do ktorej sa opiera slnko, postaviť auto motorom čo najbližšie k tejto stene a nechať zohriať motor, aby jeho sálavé teplo rozpustilo ľad v nádržke a čerpadle ostrekovača.

Potom nalejte do nádržky silný koncentrát, niekoľkokrát na dlhšie stlačte ovládač ostrekovačov čelného skla aj zadného, ak je ním auto vybavené a nezabudnite na ostrekovače svetlometov, ak ich má auto namontované. Tým sa do celého systému dostane čerstvá zmes s nižším bodom tuhnutia a vaše auto bude mať opäť funkčné ostrekovače.

Nezabudnite, že mrznúca voda má tendenciu rozťahovať sa a ľad môže rozpínaním poškodiť nie len nádržku ostrekovača, ale aj čerpadlo a rozvody kvapaliny k tryskám pred oknom. Preto zavčasu dolejte nemrznúcu zmes a dimenzujte ju radšej na nižšie teploty, ako by ste neskôr museli riešiť, ako rozmraziť celý systém ostrekovačov na vašom aute.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.