web analytics

Karnevalové Benátky: Masky stierali rozdiel medzi šľachticom a slúžkou

Milujete cestovanie? Patrí medzi vaše veľké koníčky, bez ktorých jednoducho nemôžete byť? Vydajte sa do Benátok, prekrásneho talianskeho mesta so svojbytným pôvabom. Zvlášť úchvatným zážitkom je tunajší karneval, ktorý vám tu priblížime. Tento rok už je po oslavách, a preto ho nestihnete, avšak budúci rok si ho nenechajte ujsť. Alebo môžete vyraziť do Benátok ešte tento rok. Krásne sú totiž vlastne kedykoľvek…

Honba na masky

Tisíce a tisíce ľudí natlačených v malých uličkách, kde nie je k hnutiu. Tak vyzerá benátske karnevalové dianie v pokročilom popoludní alebo navečer. Lepšie je ale privstať si a prísť hneď ráno. Vtedy si môžete masky naozaj vychutnať. Veľa slovenských cestoviek organizuje zájazdy, s ktorými dorazíte ráno autobusom do prístavu Punta Sabbioni a potom už vás čaká presun vaporettom, teda vodným busom priamo na námestie svätého Marka. Ideálne je, keď tam dorazíte tak okolo ôsmej hodiny rannej. Prvé opustené masky sa ešte len začínajú objavovať a trúsiť po uliciach a vy máte dostatok času nerušene ich prenasledovať s fotoaparátom. Nemusíte sa báť, že pred vami utečú, naopak vám ochotne zapózujú. Je to predsa ich pýcha, chcú sa pochváliť. Navyše maska je aj veľmi finančne náročnou záležitosťou, a keď už si ju zaobstarali či požičali, chcú sa v nej blysnúť.

gondoly

Nálada stúpa s blížiacim sa večerom

Až po desiatej sa začnú valiť masy turistov a začne naozajstný lov na masky. Tie sa totiž radi ukážu každému vo svojej plnej kráse, ale problémom sú ohromné skupiny turistov s fotoaparátmi, ktoré medzi so sebou tvrdo bojujú o najlepší záber. Niekedy sú to ľudia celkom tolerantní, inokedy ale aj dosť nevyberaví v snahe urvať to najlepšie. Do toho všetkého poletujú všadeprítomné farebné konfety. Aj vy si môžete kúpiť farebnú masku, aspoň malú cez tvár. Popoludní už je naozaj všade narvané a zábava sa ako sa patrí rozbieha. Kaviarničky aj pizzerie sú nabité na prasknutie, popíja sa víno a s blížiacim sa večerom nálada stúpa. Pribúda ľudí spoločensky unavených, tiež masky už niekedy odkladajú svoje prevleky. Ono vydržať celý deň v ťažkom kostýme zloženom z mnohých vrstiev oblečenia nie je práve žiadna veľká zábava.

Carnaval, lúčenie s mäsom

Odkiaľ sa vlastne vzali karnevaly? Jedno z vysvetlení tvrdí, že samotné slovo karneval pochádza z latinského Carnaval, ktoré znamená v preklade lúčenie s mäsom. Karnevalové veselie obvykle predchádzalo obdobiu veľkého pôstu. Iní ale kladú karnevalové počiatky až do starovekého Grécka, do slávností na počesť boha vína Dionýza. Podobné slávnosti fungovali aj v Ríme ako pocta bohu Bakchovi.

Zrejme prvý benátsky karneval mal byť snáď oslavou víťazstva nad Ulrikom, patriarchom z Aquilei v roku 1162. Na počesť víťazstva sa vtedy ľudia stretávali na námestí svätého Marka a svoju radosť dávali najavo tancom. Písomné zmienky o slávnostiach ale pochádzajú už z konca 11. storočia, presnejšie z roku 1094. Sviatkom sa roj masiek vraj stal až roku 1296.

karneval

Všetci sú si rovní

Dohadovanie o presnom dátume vzniku karnevalu ale tentoraz ponechajme povolanejším, teda odborníkom historikom, ktorí zaiste majú dostatok prameňov, o ktoré sa budú medzi sebou hádať. Či už považujeme za okamih založenia tradície akýkoľvek rok, isté je, že radovánky farebných masiek si obľúbili všetci Benátčania, snáď preto, že zmazávali rozdiely medzi prostými ľuďmi a šľachtici. Pod rúškom masky sa všetci mohli baviť ako seberovní.

Počas 18. storočia však význam slávností klesá a s plnou parádou a ohromným úspešne sa oživujú až v roku 1979. Dnes sú festivalom, pri ktorom ide hlavne o to sa dobre baviť. Tak aj vy skúste tento rok aspoň na jeden deň zabudnúť v Benátkach na všedné starosti.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.