web analytics

Dobrovoľné príspevky zvýšia dôchodok

V poslednom období pozorujeme nárast počtu aktívnych dôchodcov. Trávia dovolenky pri mori, počas roka sa venujú rekreačnému športu a navštevujú kultúrne a historické pamiatky, kde poznávajú tradície a minulosť svojej krajiny. Nehovoríme len o dôchodcoch vo vyspelých krajinách, stále viac a viac ľudí takto trávi svoj zaslúžený odpočinok aj u nás.

O priazeň seniorov po produktívnom veku sa uchádzajú aj hotely a welness zariadenia, ktoré im ponúkajú pre nich zostavené pobyty s dôrazom na relax a dobré jedlo. Kúpele im prispôsobujú svoj program a prakticky môžeme povedať, že trh služieb pre seniorov má rastúci trend. Nie len preto, že stále pribúda počet dôchodcov, ale aj sa postupne zlepšuje ich finančná situácia. Navyše seniori majú dostatok času na cestovanie.

S dobrým zabezpečením na starobu súvisí nie len druh práce, vykonávanej tesne pred dôchodkom a výška mzdy, ale pozitívne naň vplývajú aj dobrovoľné príspevky na penziu, ktoré si ako pracujúci môže každý platiť sám. Tým v čase relatívneho dostatku peňazí zvyšuje šance na lepší dôchodok v čase, kedy práca už nebude zdrojom príjmu a nebude možné ho zvýšiť napríklad nadčasmi.

couple

Múdre príslovie hovorí, že šetriť treba vtedy, keď je z čoho. Teda v čase, keď zarábame slušné peniaze. Je príjemné môcť si dopriať okamžitý luxus sa vysoký životný štandard, ale je potrebné myslieť aj na starobu. Keď si v mladosti začnete platiť dobrovoľné príspevky na svoj dôchodok v druhom pilieri, podstatne zvýšite nasporenú sumu, z ktorej vám v čase odchodu do dôchodku bude penzia vyplácaná. Potom si budete môcť ako čerstvý dôchodca dovoliť cestovať na miesta, na ktoré ste nemali čas v dobe, kedy ste boli zamestnaní. Budete si môcť vychutnať hotely a kúpele, na ktoré ste v mladosti nemali čas. A môžete vnúčencom ukázať krásy našej krajiny bez toho, že by vás ťažilo, že nemáte na svoj seniorský život dostatok peňazí.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.