web analytics

Domáce čistenie šperkov: Ako naše babičky leštili striebro?

Máte doma rôzne šperky, ktoré dlhoročným nosením trochu zašli? Radi by ste si ich vyčistili sami doma? Nechcete ich zverovať nikomu inému, utrácať zbytočne peniaze za ich odborné čistenie? Potom sa vám pokúsime dať zopár rád, ako postupovať pri ich údržbe.

Ak chcete, aby vaše šperky zostali stále krásne, je nevyhnutné sa o ne pravidelne starať. Pri stanovovaní postupu starostlivosti o ne ale musíte brať ohľad na to, z akého materiálu sú vyrobené. Inak sa totiž čistí striebro, inak zlato a bižutéria.

Na striebro použite popol

Najprv sa zameriame na striebro. V drogériách zoženiete špeciálny roztok priamo na čistenie strieborných šperkov. Pri jeho použití budete mať istotu, že nedôjde k poškodeniu povrchu. Ďalšou možnosťou sú špeciálne handričky napustené látkou, ktorá pomáha šperk čistiť. Ak chcete si ale pomôcť sami doma, potom môžete použiť zmes prášku do pečiva a jedlej sódy vo vode, prípadne aj zubnú pastu. Generácia našich babičiek čistievala striebro taktiež popolom. Nasypali ho na vlhkú handričku a šperk s jeho pomocou jemne utierali. Hoci to na prvý pohľad vyzerá trochu pochybne, ide skutočne o účinnú metódu.

happiness-ring

Na zlato sa hodí citrónová šťava

So zlatom napodiv nebudete mať takú prácu, na rozdiel od striebra totiž zďaleka tak nepodlieha vplyvom okolia. Ak teda nechcete zveriť svoje zlaté drobnosti do rúk odborníkov, ktorí si s nimi poradia pomocou ultrazvuku, stačí si prichystať mäkkú kefku a mydlo, ktorým šperk jemne umyjete. Odborné čistenie ultrazvukom má tú výhodu, že sa dostane aj do veľmi jemných ornamentov, ktoré kefkou nezvládnete. Občas sa ale na zlate vyskytnú zelenkasté škvrny, s ktorými sú veľké ťažkosti. Skúste ich odstrániť doma pomocou kyslejšieho roztoku, zvyčajne sa používa citrónová šťava. Ak sa vám to nepodarí, zájdite radšej do najbližšieho klenotníctva.

grannys-jewel

Bižutériu kúpte ako riad

Veľký pozor si dávajte na bižutériu, ktorá sa veľmi rýchlo zašpiní a poškodí. Odkladajte ju pred spaním, nekúpte sa s ňou, dávajte ju do na to určenej schránky. Ak už na nej priľne špina, skúste prostriedok na umývanie riadu rozriedený v horúcej vode. Ak bižutériu týmto roztokom umyjete, mala by sa zase lesknúť.

Šperky s rôznymi kameňmi však jednoznačne prenechajte starostlivosť odborníkov. Nevhodným zásahom by chemickou reakciou mohli kamene stratiť svoj ​​lesk a zmeniť charakter povrchu.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.