web analytics
Oplatí sa diaľničná nálepka?

Oplatí sa diaľničná nálepka?

Koncom januára skončila platnosť celoročnej diaľničnej nálepky 2012 pre osobné autá. Mnohí motoristi uvažujú, či sa im oplatí kúpiť diaľničná nálepka pre rok 2013. Pokiaľ auto používajú na podnikanie (a platia cestnú daň), môžu si dať cenu diaľničnej nálepky 50 eur do nákladov. A čo ostatní? Oplatí sa kúpiť?

Pominiem fakt, že považujem za nehoráznosť od štátu, že pýta peniaze za používanie diaľnice od ľudí, ktorí tu platia dane z príjmu, spotrebné dane z benzínu a nafty aj DPH. Povinnosť budovať a starať sa o cesty patrí štátu tak, ako povinnosť platiť dane patrí ľuďom.

Diaľnice, hoci na Slovensku máme málo kilometrov a mnohé mizernej kvality, umožňujú okrem bezpečnej jazdy (nikto by nemal byť v protismere) a bezpečného predchádzania pomalších vozidiel jazdu plynulou rýchlosťou a obchádzajú obce aj mestá. Sú teda zvlášť vhodné pre diaľkovú premávku. Jazda vyššou rýchlosťou prináša zvýšenú spotrebu paliva (maximálna povolená rýchlosť na diaľnici pre osobné automobily je u nás 130 km/h) oproti jazde po ceste 1. triedy (s maximálnou povolenou rýchlosťou 90 km/h), často obmedzovanou pomalšími vozidlami, čo na plynulosti nepridá. Na druhej strane rovnakú vzdialenosť po diaľnici prejdeme za kratší čas. A pokiaľ na trase mimo diaľnice máme nejaké väčšie obce či mestá s hustejšou premávkou, spotreba paliva rastie a čas sa predlžuje. Navyše, niektoré obchádzky diaľnice po obyčajných cestách sú oveľa dlhšie.

Je rozdiel, či potrebujete ísť po diaľnici raz alebo dva krát ročne alebo či by ste ju využili takmer každý pracovný deň. Z toho sa odvíja aj úspora času aj možná úspora paliva (v závislosti od alternatívnej trasy).

Desaťdňová diaľničná nálepka sa oplatí, ak pocestujete trasu asi 200 km a viac. Pri pravidelných cestách aj na kratších úsekoch môžete dosiahnuť významnú úsporu najmä času. A z toho pohľadu je cena 50 eur za ročnú diaľničnú nálepku veľmi malá. Povedzme, že cestuje 150 krát (takmer každý pracovný deň) 30 km tam aj späť. Jedna cesta diaľnicou vás potom vyjde (50/150) 0,33 eur. Ak ale pocestujete len 50-krát, jedna cesta vás vyjde 1 euro.

Sami si musíte zvážiť, koľko času ušetríte a koľko váš čas má hodnotu.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.